Yoğurt Zayıflatıyormu ?

Yoğurt, süt ve süt ürünleri arasında en sağlıklı yiyeceklerdendir. Sütün mayalanması yöntemiyle elde edilir. Yoğurdun mayalanması ile birlikte bağırsak dostu probiyotik üretimi olur. Bu probiyotikler bağırsak florasında bulunan  yararlı bakterilere destek olurlar. Bu bakteriler vücudun sindirim sistemine faydalıdır. Yoğurt bir çok uzman tarafından diyet listelerinde sıkça yer verilmesini sağladığı da bir gerçektir. Yapılan araştırmalar sonucu edinilen bilgilere göre özellikle basen ve göbek yağlarının erimesini sağlar. Yoğurdun içinde bulunan özel bileşenler göbek ve basen yağlarının öncelikli erimesine katkıda bulunmaktadır.

Yoğurt Zayıflatır mı?

Yoğurt tüketimi düzenli ve sürekli olan kişilerde , yoğurt tüketmeyenlere göre yağ oranının daha düşük olduğu uzmanlarca yapılan araştırmalarla saptanmıştır. Yoğurt zayıflama konusunda etkili besinler arasında yer almaktadır. Bir çok diyetisyenin de diyet listelerinde sık sık yer verdiği yoğurdun zayıflama üzerindeki etkisi bilinmektedir. Yoğurdun tok tutucu özelliği ve sindirime destek olan yapısı sayesinde  kilo kontrolü sağlanabilir. Ara öğünlerde mevsim meyveleri ile yoğurt tercih edilebilir ya da öğünlerde sık sık yer verilmelidir.

Yoğurt tüketimi midenin rahatlamasını da sağladığı için sık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yoğurdun yağ yakıcı etkisini arttırmak için içerisine  baharatlar eklenerek oluşturulan kürler ile uygulanan düzenli programlar kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Örneğin ; her akşam 1 kase yoğurt içerisine eklenen yarım limon suyu ve 1 tatlı kaşığı pul biber ile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.  Bu kür sayesinde aylık verebileceğiniz ortalama kilodan 2 kilo daha fazla verebilir ayrıca vücudunuzda biriken ödemlerin atımını sağlayabilirsiniz.

Yoğurt Kürü ile Zayıflayın!

Son dönemde oldukça popüler olan zayıflama kürleri arasında en çok tutulan Yoğurt kürüdür. İçerisinde  zencefil, zerdeçal ve tarçın olan ve 1 kase yoğurda birer tatlı kaşığı eklenerek elde edilen bu kürü doğru bir program ile uygulayarak günde yarım kilo verebilirsiniz. Bu kürde uyulması gereken püf noktaların başında uyumadan 4 saat önce tüketilmesi gelmektedir. Ayrıca yoğurt kürü sonrasında 1 litre su içmek gereklidir.

Yoğurt kürünün altın kuralı ise üç günde bir uygulanması ve 1 aylık süre sonunda 1 hafta ara verilmesidir. Eğer bu düzende ilerlerken yarım saatlik hafif tempolu yürüyüşler eklerseniz daha hızlı kilo verdiğinizi ve yoğurt kürü sonrası tartıda en az 500 gram eksildiğinizi göreceksiniz.