Yeşil Mercimek, Zayıflatan Mucize

Bitkilerin günümüzde insan sağlığına olan faydalarını bilmekteyiz. İyi ve doğru bir bitkisel besin, protein kaynağıdır. Vücudumuzun da günlük olarak ihtiyaç duyduğu bu öğeleri sağlıklı bir şekilde karşılamamız gerekecektir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre yeşil mercimeğin zayıflama da büyük bir etki sahibi olduğu kanıtlanmıştır. Kilo sorunu olanlar için mucizevî olması pek çok kişinin de fazla kilolarından rahatlıkla kurtulmalarına yardımcı olmaktadır. Yeşil mercimek, uyuyan metabolizmamızı uyandırarak aktif bir şekilde çalışmasını sağlar, sindirim sistemimizin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, vücudumuzda ki fazla kiloları ortadan kaldırmada etkilerini göstermektedir.

En iyi bitkisel karbonhidrat görevi görmektedir. Yanı açıklayacak olursak insan vücuduna yeteri kadar şeker girmesine yardımcı olur. Eğer birey tek yönlü beslenme diyeti ile zayıflama süreci içerisine giriyor ise buna bağlı olarak vücut da halsizlik, yorgunluk gibi daha birçok sağlık sorunları ile karşılaşmanıza neden olmaktadır.  Ancak diyetteyken salatalarına ekleyebilecekleri bir veya iki kaşık haşlanmış yeşil mercimek ile bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşmaları an meselesi bile değildir.

Yeşil mercimek, aynı zamanda iyi bir lif yiyeceklerinden bir tanesidir. Bitkilerin içerisinde bulunana bu lifler mideye indiği zaman şişerek boş bir alan oluşmasına yardımcı olur. Bu sayede fazla yemek tüketimi sağlanmamakla birlikte uzun süreli tok kalmamıza da yardımcı etkileri bulunmaktadır.

Bağırsaklardan geçerek bağırsak hareketlerini canlandırır. İyi bir boşaltım ile düzenli bir yaşama sahip olabilirsiniz. Metabolizmamız canlandırarak her tüketilen yiyeceği hazmederek yağa değil de enerjiye dönüşmesinde büyük rol oynamaktadır.

Yeşil mercimeğin faydalarını saymakla bitmiyor. Bunun yanı sıra yeşil mercimek menopoz dönemini hafif geçirmenize yardımcı olmakla birlikte meme kanseri, hormonal ve rahim gibi bir takım kanserlerden korunmasına yardımcı olmaktadır.

En iyi demir kaynağı olarak da adlandırılan mercimek, yumurta veya kıyma ile birlikte pişirildiği zaman vücudumuzun ihtiyacı olan demir kaynağının da karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Yeşil mercimeğin potasyum oranının yüksek olması yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunu düşürerek dengelenmesinde büyük rol oynamaktadır. Kiloya bağlı tansiyon sorunu olanlarda büyük bir etkiye sahip olmakla birlikte he zayıflatır hem de tansiyonu dengelemede destek sağlamaktadır.

Kolesterolü yüksek olan bireyler için tamamen zararsız bir yemek çeşidi olan mercimek, içerisinde kolesterol içermediği için bu gibi sağlık sorunu yaşayanlar için rahatlıkla tüketilmesi gereken yemeklerden bir tanesi diyebiliriz.

 

Aşağıda ki kelimelerden sitemize ulaştınız:

yeşil mercimek zayıflatır mı?, zayıflatan mucize yeşil mercimek, ideal kilo, sağlıklı beslenme, mercimek kolesterolü düşürür mü?, tansiyon hastalarına yeşil mercimek, hızlı metabolizma, mercimek sindirim sistemini düzenler mi?, kolay kilo verme, sağlıklı zayıflama, yeşil mercimek ile ideal kilo verimi.