Yeşil Eriğin Bilinmeyen 5 Faydası

Yeşil erik, yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biridir.Yeşil erik ekşi tadı, sulu hali ve sert yapısı ile kış aylarında akla sık sık gelir. Mayıs ayı sonları itibariyle raflarda yerini almaya başlayan yeşil eriğin seveni çoktur. Yeşil eriğin sevilmesinin yanı sıra vücuda oldukça çok faydası vardır. İyi bir C vitamini deposu olan yeşil erik  tüketilmesi uzmanlarca en tavsiye edilen meyvelerdendir. Erik aynı zamanda A, K vitaminleri için oldukça iyi bir kaynaktır. Antioksidanlar bakımından da zengindir. Yeşil erik kalori bakımından da düşüktür ve 100 gramı 45 kaloridir.

Yeşil Eriğin Bilinmeyen 5 Faydası

  • Yeşil erik yüksek oranda lifli yapıya sahip olan bir meyvedir. Bu durum bağırsaklar açısından oldukça önemlidir.Yeşil erik yüksek oranda lif içerin yapısı ile kabızlığa karşı faydalıdır. Fakat fazla tüketilmesi de ishal vakalarına neden olabilir.

 

  • Yeşil eriğin bilinmeyen bir diğer faydası ise vücudumuza besin yolu ile aldığımız demirin emilimini sağlamasıdır. Antioksidan ve C vitamini bakımından yüksek değerliğe sahip olan erik demir emilimini arttırmaktadır.  Demir emilimi sorunun yaşayan kişilerde kansızlık rahatsızlığı yüksek oranda görülmektedir. Bu bakımdan 100 gram yeşil erik ile günlük almamız gereken C vitamininin %16’sını aldığımız bilinmektedir. C vitamini depolanmayan bir vitamin olduğu için günlük  gerekli miktarda alınması gerektiği düşünülürse yeşil eriği sık sık tüketmemiz faydalı olacaktır.
  • Yeşil erik gözde oluşan ve sarı nokta olarak bilinene makula dejenarasyonu rahatsızlığı üzerinde de etkilidir. Yapılan araştırmalarda, 55 yaşları sonrasında belirginleşen ve görme sorunlarına neden olan sarı lekenin görülme oranının yeşil eriği fazla tüketen kişilerde daha  düşük olduğu saptanmıştır.

  • Yeşil erik zayıflama ve fit bir vücut için etkilidir. Vücudunuzun sıkı bir cilde sahip olmasını sağlayan bağ dokuların destekçisi olan  C vitamini erik içerisinde bulunmaktadır.  Bağ dokuları güçlendirerek daha sıkı bir vücuda sahip olmak için yeşil erik tüketmek faydalı olacaktır. Çünkü C vitamini insan vücudunda bulunan bağ dokularının sıkı kalmasına yardımcı olur. Erik  ve c vitamini bakımından zengin besinleri düzenli tüketerek vücudunuzun sıkı, genç, sağlıklı görünüme sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Yeşil erik tüketenlerin astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük ve çok kronik akciğer sorunlarından uzak kaldığı yapılan araştırmalarca saptanmıştır. Eğer sigara içiyorsanız, gördüğünüz zararı biraz olsun azaltmak için günde bir avuç yeşil erik tüketebilirsiniz. Ayrıca yeşil eriğin akciğer kanseri dışında meme kanseri üzerinde de etkileri olduğu düşünülmekte ve bu konuda araştırmalar devam etmektedir.