Yemekten Sonra Yapılmaması Gerekenler

Uzman doktorlar yemekten önce yapılması gerekenler olduğu gibi yapılmaması gerekenler olduğunu da söylüyor. İşte yemeğin hemen peşine yapılmaması gereken şeyler.

Sigara İçmek
Uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalara göre, yemekten sonra yaktığınız tek bir sigara, 10 sigara içmeye eşdeğer oluyor. Ve bu durum sizin kansere yakalanma riskinizi arttırıyor.sigara

Meyve Tüketimi
Yemek yedikten sonra tüketilen meyve, midenizin hava ile dolmasına sebep oluyor. Meyvelerde bulunan bir madde bağırsaklardaki bakterilerce benzoik aside dönüştürülür. Bunun yanı sıra sebzeler izotiyosiyanat içerir. Bu iki kimyasal madde ise kalkan bezinin işlevini olumsuz yönde etkileyip, bezin şişmesine (midemizin şişmesine) sebep olur.
Su İçmek
Yemeği yedikten sonra fazla su tüketimi yapılmamalıdır. Yemeği yedikten sonra içtiğiniz su mide basıncını attırıp midedeki besinlerin sindirilmeden küçük bağırsaklara geçmesine sebep olabilir. Buna ek olarak yemekten sonra içilen fazla su, mide suyunu seyreltip gücünü azaltmasının yanı sıra mide asidinin anti-bakteriyel özelliğini de yok ederek mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabilir.

cay
Çay İçmek
Türk kültürümüzün her zaman uygulayıp vazgeçemediğimiz yemek üstüne çay içmek de sağlık açısından faydalı olarak görülmüyor. Yemekten sonra içilen çay, demir içeren bir besin tüketildiyse, yemekle birlikte aldığınız Demir mineralinin vücut tarafında kullanımını sınırlıyor.

Kemerinizi Gevşetmek

Yemekten hemen sonra kemerinizi gevşetmek, bağırsak düğümlenmesine sebep olabiliyor.
Banyo Yapmak
Yemekten hemen sonra alınan duş veya banyo, kan akışını el ve ayaklarınıza doğru çoğaltıyor. Bu sindirim sisteminiz içinde zararlıdır.

yürüyüşYürüyüş Yapmak
Yemeğin ardından yaptığınız yürüyüş, tükettiğimiz gıdalardaki besin ögelerinin sindirilememesine, yani tükettiğimiz yemeğin yarar bakımından hiçbir anlamı kalmamasına neden oluyor. Bu sebeple yürüyüşünüzü 1 saat sonraya ertelemeniz size her yönde daha faydalı olacaktır.
Hemen Uyumak
Yemeğin hemen ardından uyumak da sindirim sisteminin yeterince çalışamamasına, bağırsak iltihaplanmalarına ve mide rahatsızlıklarına neden olur. Aynı zamanda yemeğin ardından hemen uyumak kilo almanıza da sebep olabilir.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

yemekten sonra yapılmaması gerekenler, yemekten sonra yapılması yanlış olan şeyler, besin tüketimi, yemek yedikten sonra ne yapılmaz