Varis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Varis problemi bir çok kadın ve erkeğin ortak problemi.  Bacaklarda estetik görünümde sıkıntı yaratmasının yanında bu hastalık eğer ciddiye alınmazsa ilerleyen aşamalarda oldukça acı verici bir hale gelebilir. Genellikle farkına bile varılmadan ilerleyen varisin nedenlerini, belirtilerive tedavi yöntemlerini bu yazımızda inceledik. Öncelikle varis hastalığı derken neyi kastettiğimizi açıklayalım.  Varis, toplardamarların kalıcı bir şekilde genişlemesi durumudur. Genellikle bacaklarda görülmektedir, hayat tarzına dikkat edildiği taktirde kişilere fazla sıkıntı vermemekle birlikte iltihaplanma olması durumunda oldukça ağrılı ve acı verici bir hal alabilmektedir.Varis Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Nedenler:

Neden kesin olarak belirlenemediği durumlarda varise ‘birincil tip varis’ adı verilir.   Bu varis tipi  ayakta çok fazla durma, kalıtımsal sebepler, hızlı sıcaklık değişimleri gibi fiziksel etkiler ve gebelik varislerinde olduğu gibi iç salgılar nedeniyle oluşmaktadır.  Belirli bir neden söz konusu olan durumlarda varise  ‘ikincil tip varis’ adı verilir. Bu varislerin oluşumunda ise toplardamar dolaşımında ortaya çıkan  ya da doğuştan toplar damar hastalığı olması durumu etkilidir.

Klinik Belirtileri:

Öncelikli olarak damarların deri üzerinde belli olması muhtemel mavi izler bırakması fark edilebilir bir belirtidir. Bu durumda hastanın bacak arkalarında çeşitli damar yollarının belirginleştiği görülür. Bu aşamada  hastalar bu duruma uzun süre katlanabilir, onunla yaşamayı öğrenebilir. Ancak varisin iltihaplanması da sık görülen bir durumdur çünkü varis ciddiye alınmaz ve hayat tarzı düzenlenmeye çalışılmaz. İltihaplanma çeşitlerini şöyle özetleyebiliriz.

Dokusal İltihaplar: Deri bozuklukları genellikle bacağın arka ve alt kısımlarında görülmektedir. Deri iltihabı kaşıntı, egzama, enfeksiyon gibi çeşitli deri hastalıkları şeklinde görülür. Derialtı bozuklukları iki çeşittir : Ödem ile sertleşmiş selülit. Ödem sabahları ortaya çıkar yumuşak olur hatta elle basıldığında parmak izi uzun süre bu bölgede kalır.  Sertleşmiş selülit ise sert bir deri altı tabakası oluşturmaktadır. Bu tabaka genellikle hasta kişinin ayak bileğini saran bir yerde toplanır.

Toplardamar İltihabı: Yüzeysel toplardamar iltihabı sert ve ağrılı bir toplardamar şeridi biçimde belirmektedir. Çevresindeki derinin kırmızı ve sıcak olduğu görülür , bu durumun derin toplar damara yayılma ya da akciğer ambolisi oluşturma gibi tehlikeleri bulunmaktadır. Toplardamar yırtılması durumunda ise  bacaklar yukarı kaldırıldığında kesilen, duraksayan, ani ve apansız,ağrısız bir dış kanama gözlemlenmektedir.

Tedavi:

Öncelikli olarak varisi olan kişilerin uyması gereken bazı tavsiyeler bulunmaktadır. Bu kişiler uzun süre ayakta durmamalı, hızlı sıcaklık değişimleri yaşamamalı, alkol ve kahve gibi uyarıcılar kullanmamalıdır. Düzenli ve sakin yürüyüşlerle egzersizler yaparak kan dolaşımlarını hızlandırmalı ve bacakları yukarıda olacak şekilde dinlenmelidirler. Bu kişilerin rejim yapmaları ve fazla kilolarından kurtulmaları tavsiye edilir. Bunun dışında toplardamarı kuvvetlendirecek ilaçlar ve çeşitli cerrahi müdahalelerde ciddi durumlarda başvurulacak yöntemlerdendir.