Türk Kahvesi Zayıflatır Mı?

Türk Kahvesi Nedir?

Türk Kahvesi

Çok eski yıllardan bu yana tüketilen , kendine has kokusu, tadı ve köpüğü olan bir kahve türüdür. İlk olarak Habeşistan’da kullanıldığı bilinmektedir. Fakat Avrupa kahve ile Türkler aracılığı ile tanıştığı için Türk kahvesi olarak adlandırılmış ve öylece kalmıştır.

Türk Kahvesi

Osmanlı kültüründe çok yer bulan Türk kahvesi önemli misafirlere ikram edilen bir içecektir. Osmanlı’nın kültür ve yaşam tarzında yer bulan kahve yanında su ile ikram edilir. Eğer misafir ilk olarak suyu içiyor ise kahve alınır yemek hazırlanır.  Misafir kahveyi içiyorsa bu karnının tok olduğunu gösterir.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 

köpüklü kahve

Bol köpüklü Türk kahvesi yapabilmek için bazı püf noktaları bilmek gerekir. Öncelikle 1 fincan Türk kahvesi için; 2 çay kaşığı Türk kahvesi yeterlidir. Kahve taze olursa daha güzel bir tat ve köpüğe sahip olacaktır. Az şekerli Türk kahvesi için yarım küp şeker; orta şekerli Türk kahvesi için 1 küp şeker; şekerli Türk kahvesi için 2 küp şeker kullanılır ve tercihe göre şekersiz de yapılabilir. 1 fincan kahve için 1 fincan su eklenmelidir. Suyun klorsuz ve soğuk olması köpüklü olmasını sağlar. Ocağa almasan önce çok az karıştırın. Kısık ateşte ara ara hafif hızla karıştırın. Köpürmeye başladığında karıştırmayı bırakın. Köpüğü kaşık yardımıyla fincana alın ve kaynaması için ateşi orta seviyeye getirin. Kaynayan kahveyi köpüğü ayırdığınız fincana kenarından doldurun.

Türk Kahvesi Zayıflatır mı ?

Türk kahvesi zayıflatır mı

Türk kahvesi antioksidan bakımında oldukça yüksek bir içecektir. Üstelik kalori bakımından da çok düşüktür. Şekersiz 1 fincan Türk kahvesi 2 kalori değerindedir. Metabolizmayı hızlandıran etkisi  vardır. Yağların erimesi ve dışarı atılması konusunda etkilidir. Spor öncesi içilen 1 fincan Türk kahvesi daha fazla yağ yakılmasını sağlar.

Türk kahvesi düzenli olarak tüketildiğinde kalp krizi riskine karşı koruyucudur. Ayrıca kadınlarda rahim kanserine karşı koruyucudur. Canan Karatay’a göre kahvenin antioksidan oranı domatesten 100 kat daha fazladır. Fakat kahve tek başına zayıflatmaz. Diyet  ve spor sürecinde tüketildiğinde yağ yakımını arttırıcı özelliği ile kilo vermenizi destekler.Ayrıca Türk kahvesi hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Türk kahvesi

Kafein oranı diğer kahvelere göre daha azdır. Üstelik diğer kahveler gibi katkı maddesi içermediğinden de daha sağlıklı olduğu kesindir. Sık içilsede şişkinlik yapmaz. Yemekten önce içilen Türk kahvesi sindirim sistemini de hareketlendirir. Bazı vücutlarda kabızlık problemine çok faydalı bir çözümdür.

Türk kahvesi kilo aldırmaz. Aksine kilo verme konusunda destekleyicidir. Ayrıca kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir. Sindirim sistemi organlarının kanserlerine karşı koruyucudur. Baş ağrısına karşı faydalıdır.

selülit önleyici

Selülit konusunda da etkili bir içecek olan Türk kahvesi ile hem hafızanızı güçlendirir , hem de astım yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.