Toksoplazma Nedir?

Her nekadar toplum içerisinde ismini çok fazla duymasak dahi birçok kişide görülen ve hayvalardan bulaşan hastalıklardan biride toksoplazma hastalığı olmuştur. Ancak toplum içerisinde toksoplazma hastalığı birçok kişi tarafından bilinmemekle birlikte aynı zaman da farkındalık bile yaratmamış bir hastalıktır. Toksoplazma hastalığının oluşmasında ki en büyük neden ise hayvan ve özellikler kedi beslemek olmuştur.

Gondii ismi verilen bir parazitin yaptığı enfeksiyona toksoplazma adı verilmektedir. Bulaşmasında ki neden ise pişirilmemiş çiğ etleri tüketen kedinin dışkısında bu parazitin olması ve bir şekilde temas edilen bu parazitin ağız yoluyla kişiye geçmesi neden olmuştur. Ancak toksoplazma hastalığının köpekler ile bir alakası olmayıp sadece kedilerde var olan bir enfeksiyon çeşitidir. Bu nedenle kimi zaman evde kedi beslemek ne yazık ki tüm bireyler ve özellikle gebe olan bayanlar için tehlike yaratmıştır.

Bu nedenle özellikle gebelik döneminde kedi beslemek tüm uzmanlar tarafından sağlıklı bulunmamıştır. Çünkü gebe olan anne adayları kedi beslemeleri durumunda bir şekilde bu enfeksiyonu vücuduna alırlar ve plesenta yöntemi ile bebeğede geçmesine neden olabilirler. Bu durum ise bebeklerde birtakım anormalliklerin yani sakatlıkların olmasına neden olabilmektedir. Örneğin; gözlerde az görmenin oluşması, gelişme geriliği, beyinde su toplanması, karaciğer be dalakta büyümeye neden olabilmektedir.

Gebelikte geçirilen toksoplazma enfeksiyonunun bebeğe kesin zarar vereceği söylenemez ancak olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle gebelik döneminde evcil hayvan ve özellikle kedi beslememeniz en azından bu gibi risklerin ortaya çıkmaması için alınabilecek önlemlerden biridir. Gebelikte evde kedi besleyenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Kedinin dışkısı ile gebeler temas etmemelidir. Kedinin dışkısını ve kumunu evde gebe olmayan kişiler temizlemeli. Kediye dokunduktan sonra ellerinizi sabunla yıkamalısınız. Bunun dışında çiğ et, salam, sucuk gibi yememeye ve çiğ ete dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkamayı ihmal etmemelisiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

toksoplazma, toksoplazma nedir, bulaşıcı hastalıklar, hayvan beslemek, hayvan beslemek zararlı mı, hamileyken hayvan beslemek zararlı mı, gebeyken hayvan beslemek zararlı mı, hayvan beslemenin zararları, toxoplasma nedir, toxoplasma, anneden bebeğe geçen hastalıklar, hayvanlardan bulaşan hastalıklar, gebelik, hamilelik