Spor salonu dışında kalori yakmanın 6 yolu

Formunuzu korumak istiyorsunuz ama spor salonuna gidecek vaktiniz mi yok? Spor salonu üyelikleri çok mu yüksek geliyor? Spor salonuna gitmemenizin pek çok nedeni olabilir ancak bu gene de kalori yakamayacağınız anlamına gelmiyor.

İşte size 6 yöntem

Çalışma alanınızın patronu sizsiniz
Uzun çalışma saatleri, jimnastik salonlarına gidememek için en yaygın nedendir. Hiçbir alet kullanmanıza gerek olmadan dar bir alanda yapabileceğiniz bir sürü egzersiz var. Örneğin sandalyenizde otururken ayaklarınızın altına koyacağınız bir halka ile ayaklarınızı meşgul edebilirsiniz. Ayak değirmeni de işinizi görebilir ve ofis çalışanları arasında son derece yaygındır.

Zararlı alışkanlıkları bir kenara bırakın
Oturarak geçirdiğiniz zaman, kalp krizi riskinizi arttırır. Bunun çözümü de daha az oturmaktır. Masa başı işinde çalışanlar için çok zor olduğunu biliyoruz ancak insan bedeni ayakta duracak şekilde tasarlanmıştır. Belki de ayaklı bir masada çalışabilir ve bu sayede kalori yakabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir yaşama adım atın
Mesela merdiven çıkmak gibi alışkanlıklar edinin. Nereye giderseniz gidin, asansörden uzak durun. Uzun ve yorucu bir iş gününden sonra evde oturup televizyon izlerken, reklam aralarında apartmanda birkaç merdiven inip çıkabilirsiniz

Eviniz sizin yaşam alanınız
Egzersiz yapmak gibi, ev işi konusunda da bahane bulmak çok kolaydır. Ama ikisi de bizim için çok faydalıdır. Yerleri süpürmek, silmek, banyoyu ovmak ciddi oranda kalori yakmanızı sağlar. İşin birikmesini beklemeden, kendinize bir plan yapın ve temizlik planına sadık kalın.

Formda kalmak hiç eğlenceli değildir
Kim demiş? Belki de bir yandan formunuza kavuşurken diğer yandan da çocuklar gibi eğleneceksiniz. Örneğin ip atlamak oldukça faydalıdır. Nintendo Wii ve Xbox Kinect gibi bazı video oyunları da kalori yakmanıza yardımcı olur. Evden çıkmadan, yoga ve dans gibi aktivitelerde de bulunabilirsiniz.

Kimse izlemiyormuş gibi dans edin
Neden bütün eğlenceyi kulaklarınıza bırakıyorsunuz? Dans, bütün vücudu çalıştıran mükemmel bir aktivitedir. Monoton geçen hayatınıza da renk katar. Diyetle birlikte desteklendiğinde hem formunuzu yakalar hem de güzel vakit geçirebilirsiniz.