Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Yöntemler

Sigaranın sağlığımıza verdiği zararlar tartışılmaz. Bütün hayatımızı etkileyen sigara vücudumuzun tamamını esir alıyor diyebiliriz. Erken yaşlarda her ne kadar zehrini belli etmiyor olsa da, zaman geçtikte zehri vücudumuzu esir alıyor. Hem fizyolojik hem de psikolojik zararları ortaya çıkartıyor.

Sigara kullanan kişilerde bağımlılık yapar ve hissettirmeden zehirler. Bazı insanlar bırakmak isteyip bırakamazken bazı insanlarda azmedip sigara bırakmanın yollarını ararlar. Çoğu insan sigarayı bırakmaya karar verir fakat düşündükleri bir diğer konu ise sigara bıraktıktan sonra alınan kilolar olur. Hatta çoğu sigara tiryakisi sırf bu yüzden sigarayı bırakmaktan vazgeçiyor ve içmeye devam ediyor. Sigarayı bırakan insanların sonrasında kilo alması neden kaynaklanır?

– Sigarayı bırakan insanın metabolizması yavaşlar; sigara içen bir insanın metabolizması hızlı çalışır ve aldığı kalorileri çabuk yakmasını sağlar. Tabiki de sigaranın bu etkisi kesinlikle faydalı değildir. Metabolizmanın yavaş çalışması da kilo alımına neden oluyor.

-Tat alma duyusunun daha çok hissedilmesi; sigaranın içerisindeki nikotin, insanın tat alma duygusuna zarar verir .Yemeklerin tadını  almamaya başlar ve lezzet alma yetisinde önemli oranda azalma meydana gelir. Sigarayı bırakan bir kişinin , sigarayı bıraktıktan kısa bir zaman sonra tat alma duyusunda ciddi anlamda artma oluyor. Böylece kişi yediği yemeklerden eskisinden daha fazla tat alıyor ve yeme isteği daha çok oluyor.

-Sigaranın yokluğundan dolayı el alışkanlığı olarak bir şeyler yeme isteği oluşması; çekirdek, çerez veya abur cubur gibi yiyeceklerin tüketimi artıyor. Bu da doğal olarak kilo alımına neden oluyor.

Sigara bıraktıktan sonra kilo almamak ve kilo alımının önüne geçebilmek için daha sağlıklı ve daha düzenli beslenmemiz gerekiyor. Ekstra olarak özellikle sigarayı bırakanlar tempolu yürüyüş yapması gerekiyor. Sigarayı hatırlatan ve kafein içeren kahve veya çay gibi içecekler yerine daha sağlıklı ve mineralli içecekler tüketilmesi gerekiyor.