Saçlara Kış Bakımı

Bedenimizi ve ruhumuzu kışa hazırlarken saç bakımını yok saymamak gerekir. Yıpranmış saçlarınızı hem doğal hem de teknolojinin nimetlerinden faydalanarak onarabilirsiniz. Sonbaharı yaşadığımız bu günlerde hem ruhumuzu hem de bedenimizi kışa hazırlamaya başladık. Mevsimsel geçişler sırasında fiziksel yorgunluklar, ruhsal değişimler yaşarken cildimiz ve saçlarımız da bu değişimden fazlaca etkilendiler. Yaz boyunca deniz ve güneşin saçlarımızda bıraktığı zararı gidermek için sonbahar uygun bir zamandır.

hair_slider_335897

Sıcak yaz günlerinden sonra en çok saçlarımızdaki nem kaybından şikayet ederiz. Kuruyan saçlar, daha fazla yıpranır ve cansız bir görünüme sahip olur. Saça eski nemi kazandırmak için öncelikle sık yıkamaktan kaçınmamız gerekir. Sık sık saçları yıkama işlemi, saç derisinde yer alan yağların kurumasına yol açarken saç kökünü ve telini koruyucu etkisini kaybetmesine neden olur. Saçları yıkarken dikkat edilmesi gereken bir nokta da çok sıcak su kullanmamak gerekir. Sıcak su, saç diplerindeki koruyucu tabakaya zarar verir ve saçın kurumasına neden olur. Ilık su ile yıkanan saçlar ekstra parlaklık da kazanacaktır.

kuru-sac-nemlendirici

Saç ve derisine zarar veren ürünleri kullanmamalısınız. Stresten olabildiğince uzak kalmaya çalışmalısınız. Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir. Saç şekillendirici ürünleri sıklıkla kullanmamak gerekmektedir. Kullanıldığı gün saçı bu üründen temizlemek saçın nefes almasını sağlayacaktır. Fazla miktarda A vitamini alınması da saç dökülmesini tetikler. A vitamini alımı azaltılarak bu sorun çözülebilir. Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmelerini önlemektedir. Banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı kurularken havluyu çok bastırmamaya özen gösterin. Saçlarınızı dağıtarak kurulamayın. Havluyu sadece saçlarınızdaki fazla suyu almak için kullanın. Saçlarınızı ıslak iken taramayın. Banyodan çıktıktan sonra geniş dişli bir tarak ile tarayabilirsiniz.

saç-taramak

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

saç bakımı, kış mevsimi, saç ve saç derisine gerekli özen nasıl verilir, kış mevsiminde saç bakımı, saçlardaki nem kaybı ne gibi soruna yol açar, saça eski nemi kazandırmak