Renk Körlüğü Nedir?

Belki de en değerli organlarımızın başında gelen gözlerimiz dış Dünya’yı algılamamıza, günlük işlerimizi kolaylıkla yapabilmemize yardımcı olan değerli organlarımızdan biridir. Bu nedenle göz sağlığı hepimiz için oldukça önemlidir. Ancak kimi zaman doğuştan olan, kimi zaman sonradan oluşan bazı göz hastalıkları göz sağlığımızı olumsuz yönde etkileyerek bu durumdan rahatsız olmamıza neden olmaktadır. Doğuştan gelen göz hastalıklarından biride toplum çok sık görülmeyen renk körlüğü sorunudur.

Renk Körlüğü

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri algılama bozukluğuna verilen isimdir. Kadınlardan nazaran daha çok erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir durumdur. Kadınlarda yüzde 0,6–0,8 oranında rastlanılmasına rağmen bu oran erkeklerde yaklaşık yüzde 10 dur. Renk körlüğü,  gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasından kaynaklanan bir çeşit göz hastalığıdır.

Renk körleri aynı rengin tonlarını ayırmakta olan güçlük çekip hafif olabileceği gibi hiç bir rengi ayıramayacak kadar şiddetli olabilir. Renk körlüğünde en çok görülen şikayet ise kırmızı ile yeşil rengin ayırt edilememesidir. Nadir görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın tamamen siyah beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde vardır. Bunun dışında çoğu renk körü doğuştan ileri gelmesi nedeniyle renk körü olduğunun farkında bile değildir.

Renk körlüğü nasıl tespit edilir?

Ailede renk körlüğü bulunan kişilerde renk körlüğünün görülme ihtimali daha fazladır. Bunun dışında yaptığı iş gereği renkleri ayırt etmekte güçlük çeken, günlük hayatta renk tahminin de yanılan ve güçlük çeken kişilerin renk körü olma ihtimali yüksektir. Bunun dışında tespiti ancak uzman bir doktor tarafından yapılacak renk körlüğü için bazı testler ve renkli objeler ile yapılan uygulamalar ile kişinin renk körü olup olmadığı tespit edilebilir.

Renk körlüğü nasıl tedavi edilir?

Öncelikle kalıtsal olan renk körlüğünün herhangi bir tedavisi yoktur. Bunun dışında görme sinirinin zayıflamasına bağlı olan ve görme bozukluğu ile birlikte seyreden renk körlüğü ise bir nebze olsun azaltılabilir ya da en azından ilerlemesi engellenebilir. Bunun dışında renk körlüğü doğuştan gelen bir hastalık olduğu için zararlı değildir ve çoğu hastanın farkında olmaması nedeniyle kişiyi rahatsız bile etmeyen bir hastalıktır. Ancak trafikte dikkatli olmaları ve buna göre araç kullanmaları önemlidir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz, göz sağlığı, göz hastalıkları, değişik göz hastalıkları, renk, renkler, renk körlüğü, renk körlüğü nedir, renk körlüğü neden olur, renk körlüğü kimlerde görülür, renk körlüğü olanlar, renk körleri nasıl görür, renk körleri renkleri nasıl görür, renk körlüğü nasıl geçer, renk körlüğü tedavisi, renk körlüğü hakkında, renk körlüğü genetik mi, renk körlüğü kalıtsal mı, renk körlüğü zararlı mı, renk körlüğü nasıl anlaşılır, renk körlüğü için test