Ramazanda ses tellerinizi kurutmayın

Susuz kalan ses tellerinde kalıcı bir sorun oluşmaması için yapılması gerekenleri biliyor musunuz?

Bu sene, ramazanın yılın en sıcak aylarına denk gelmesiyle birlikte oruç tutmak, özellikle sağlık sorunları olanlar için zor bir hale geldi.

Özellikle su ile canlılığını koruyan ses tellerinde, ramazan ayı boyunca hasarlar meydana gelmekle birlikte, konuşmada zorluk, gırtlakta kuruma ve yanma şikâyetleri de görülüyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Kürşat Yelken, bu hasarları en aza indirgemek ve sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyor.

Ramazan ayında oruç tutmak ile belirginleşen susuzluk halinde, vücutta kan şekeri düşüyor ve kanda sodyum, üre, klor ve protein düzeylerinde artış görülüyor. Doç. Dr. Kürşat Yelken, insan sesinin de ramazandaki bu metabolik değişikliklerden oldukça etkilendiğini bildirdi.

Suyun, ses tellerini nemli tutarak, zarar görmesini önlediğini belirten Yelken, kurumanın, ses tellerinde sertleşmeye ve aşınmaya neden olduğu için birçok soruna da zemin hazırlayacağını söyledi. Yelken açıklamalarına şöyle devam etti:

“Uzun dönem aç ve susuz kalan insanlarda ses tonu kalınlaşır ve ses kalitesinde bozulma görülür. Bu durum özellikle şarkıcı, öğretmen, avukat, pazarlamacı gibi sesini yoğun kullananlarda önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Bunu önlemek için iftardan sonra yeterince su içilmelidir. Su içilmesi ile akışkanlık artırılarak ses tellerinin kuruması engellenir. İdrarla su atılmasına yol açan çay, kahve gibi içecekler az tüketilmelidir. Oruç tutarken sesin etkili bir şekilde korunabilmesi için ise elden geldiğince az konuşmaya çalışılmalı, gereğinden yüksek tonlarda ve şiddette ses çıkartmaktan kaçınılmalıdır. Bulunulan ortamı nemlendirmek, nemli ortamda ses telleri daha az aşınacağı için alınabilecek koruyucu bir önlemdir.”

Haberturk.com / Sağlık Haberleri Servisi

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/763567-ramazanda-ses-tellerinizi-kurutmayin