Protein Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte özellikle et tüketmeyi seven kişiler ayrı bir mutluluk içerisine girmişlerdir. Protein açısından zengin olan et bu nedenle aynı zaman da sağlıklı besinler arasında yerini almıştır. Özellikle kırmızı et içerisinde bulunan protein bunun dışında yumurta, tavuk, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda vardır. İnsan sağlığı açısından önemli görevleri olan protein özellikle çocukların gelişiminde olmazsa olmaz besinlerden biridir.

Proteinin görevlerinden bahsetmek gerekirse; hücre büyümesini ve gelişmesini sağlar. Protein vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereklidir. Proteinin sağlık açısından özellikleri ise; kasları güçlendirir, kansızlığı önler, vücut direncini yüksek tuttuğu uzmanlar tarafından sıkça bahsedilen konulardan biridir. Vücudumuzun proteine ihtiyaç duymasının nedeni ise, büyümek ve hasar gören kısımların onarılmasında kullanır. Karaciğerde ayrıştırılan besinlerden proteinler vücudumuzda gerekli yerlere gönderilir. Saçın, tırnakların beslenmesi ve sağlıklı uzaması, biz farketmeden dökülen derimizin yerine yenisinin yapılması için proteinler karaciğerden bu yerlere kan yoluyla ulaştırılır.

Bu nedenle proteinin insan sağlığı ve vücut güzelliği bakımından oldukça önemli rolleri vardır. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı bir açıklamaya göre ise; günlük bir insanın kilosu başına alması gereken protein miktarını 0.45 gram olarak belirliyor. Bu da 65 kilo bir insan için 29 gram protein demektir. Bir yumurtada ortalama protein miktarı ortalama 13 gramdır ve en sağlıklı protein kaynaklarından biride yumurtadır. Aynı zamanda protein açısından zengin olan besinlerden biride peynir olmuştur.

Ancak içerisinde yoğun miktarda protein bulunduran kırmızı et, aynı zaman da B12 açısından da oldukça zengin bir besindir. Özellikle eksikliği ile unutkanlık yapan B12 vitamini bu nedenle vücudumuz için önemli etkisi olan değerlerden biridir. Bu nedenle kurban bayramı boyunca yediğiniz kırmızı et güçlü birprotein kaynağı olurken fazla tüketilmesi ve özellikle yağlı tüketilmesi durumunda aşırı protein alarak bazı sıkıntıları ve daha çok tansiyon, kalp gibi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle hem bayram boyunca hem de diğer günlerde yediğiniz et miktarına ve aldığınız protein miktarına dikkat etmenizde fayda vardır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

protein, protein nedir, protein ne işe yarar, proteinin görevleri, hangi besinlerde protein vardır, protein içeren besinler, protein miktarı, yumurta, et, kırmızı et, etin içeriği, yumurtanın özellikler, yumurtanın içeriği, proteinin faydaları, protein ne için önemlidir, protein bulunan yiyecekler, hangi yiyeceklerde protein bulunur, süt, peynir, yoğurt, balık, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme