Obezite Nedir Nasıl Önlenir

Obezite Nedir?

Obezite yani şişmanlık Dünya Sağlık Örgütü’nün literatürüne göre vücutta gereğinden fazla yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Ortalama yaşlarda olan bir erkeğin vücudunda bulunması gereken yağ oranı%15-20, kadınlarda ise %25-30’dur. Fakat bu oranlar erkeklerde  %25’i, kadınlarda ise %30’u geçtiği zaman şişmanlık söz konusu olmaktadır.

Obezite iç organ yağlanması yanı sıra bir çok rahatsızlığın temelini de oluşturmaktadır. Özellikle damar tıkanıklıkları ,  kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkların temel nedenleri arasında yer alır. Kilo oranı arttıkça aynı doğrultuda artan yağ oranı vücut sisteminin çalışmasına engel olarak erken yaşlarda ölümlere neden olmaktadır.Tüm bu bilgilerin ışığında obezitenin bir sorun değil hastalık olarak görülmesi gerektiği açıktır. Bu nedenle nefes almanızı yeterli saymaktan çok bu rahatsızlığın tedavisi aranma yollarına girilmelidir.

Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşama bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır.  Eğer bir birey sağlıksız beslenmesine ek olarak hareketsiz yaşamı tercih ediyorsa obezite ile sonuçlanan bir sürece girmesi doğaldır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken konuların başında sağlıklı beslenme yer almaktadır.

Obeziteden kurtulmak istiyorsanız ya da obezite rahatsızlığına hiç bulaşmak istemiyorsanız öncelikle fast food ürünlerden, şekerlemelerden, hazır gıdalardan kaçınmalısınız. Su tüketimini arttırmalısınız. Daha sağlıklı olan sebze tüketimine yönelmelisiniz.  Bunların yanında ek olarak hareket etme yetisini arttırmalısınız. Günlük hareketlerinizi kısıtlayan kilolarınızdan kurtulmak ve kilo almamak için sağlıklı beslenmeye ek olarak düzenli yürüyüşler, hafif tempolu koşular , bisiklet turları etkinliklerine katılabilirsiniz.  Her şeyden önemli olan  psikolojik olarak kendinizi bu işe hazırlamalısınız ve kararlılılıkla yolunuza devam etmelisiniz.