Mucize Vitamin C Vitamini

C vitamini anti-oksidan olarak vücuttaki serbest radikallerle savaşmaktadır. Bu vitamin bizi serbest radikallerin oluşturabileceği ciddi ve ölümcül rahatsızlıklardan ( kanser ve kalp hastalığı gibi) korur. Bu nedenle bu vitamine mucize demekle hiç de haksız değiliz.  C vitamini suda çözünen vitamin grubuna girmektedir ve  C vitamini bakımından zengin sebzeler haşlanarak pişirilmemelidir. Peki bu mucize vitaminin görevleri nelerdir, bize hangi hastalıkların tedavisinde yarar sağlar ve hangi besinler C vitamini bakımından zengindirler?c-vitamini (3)

C Vitaminin Görevleri

C Vitamini vücudumuz için hayati önem taşıyan bir çok alanda iş yapmaktadır. Bu alanlardan bazılarını şöyle sınıflandırabiliriz:

  • Antikor üretimi ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonu
  • Böbrek üstü bezlerde hormonların üretiminin sağlanması
  • Demir emilimi ve gerekli olduğu kadarının dalak, karaciğer ve kemik iliğinde depolanması
  • Kolajen üretimi

C vitamini Eksikliği:  C vitamini eksikliğinde iskorbüt hastalığı oluşmaktadır bu hastalık günümüzde artık çok nadir görülür.  Bu hastalığın tedavisi ihtiyaç duyulan vitaminin sağlanmasıyla çözülür. Uzun süreli hafif eksiklerde ise vücudun kanser ve kalp rahatsızlığına karşı korumasız kalması söz konusu olur.

C vitamini bakımından zengin besinler olarak ; domates, patates, pırasa, muz, tatlı patates, üzüm suyu, portakal, lahana, mango, Brüksel lahanası, Yeşil biber, siyah kuş üzümü ve karnabahar  sayılır.

C Vitamini Desteği

C vitamini bazı hastalıklarda destek olarak uygulanır ve bu hastalıklara karşı koruma ile hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

Enfeksiyon: Enfeksiyon hali C vitamini düzeyini düşürdüğü için  enfeksiyon halinde kişilere C vitamini verilmelidir. Yüksek C vitamini desteği enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır.

Cerrahi Müdahale ve Kemik Kırılması:   C vitamini yaraları iyileştirmekle görevli olduğundan önemli bir ameliyat sonrasında yaraların daha çabuk ve sağlıklı iyileşmesi için C vitamini desteği sağlanır.  Kemiklerin kırılması durumlarında ise kaynamanın sağlıklı olabilmesi için C vitamini hayati önem taşımaktadır.

Anemi: C vitamini demirin depolanmasında görev aldığından anemi hastalığının tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır.