Moda rahata alıştı

ÖRNEKLER İÇİN TIKLAYIN…

Sezonlardır gördüğümüz uzay çağı ayakkabıları ve iddialı elbiselerden sonra (desenleri saymıyoruz bile) daha az iddialı, hatta rahatlatıcı bir şeylere özlem duyanlarımızın sayısı hiç de az değil. Ama bir dakika! Moda gerçekten de rahat mı olmalı? Kolayca giyilmeli mi? Hatta rahatlatmalı mı? En azından bu sezon için cevabı evet, evet ve evet.

Örneğin Phoebe Philo’nun Céline’de sergilediği koleksiyon öyle kaygısızdı ki modeller dökümlü pantolon ve bol bluzlarla Birkenstock tarzı sandaletler giymişti. Hepsi de süper lüks görünüyordu ama en azından – çalışan bir anne ve tescilli bir tasarım dehası olarak – moda dünyasının bu öncü ismi adına değişim rüzgârlarının bir göstergesiydi. Aynı zamanda son derece de moderndi. Kısacası Phoebe rahatlamamızı söylüyorsa ona kulak vermek gerek.

Phoebe’nin dostu ve meslektaşı Stella McCartney de büyük beden, maskülen kesimleri ve klasik anvelop elbiseyi iş üniformasıyla birleştiren elbiseleriyle benzer bir yolda ilerliyor gibiydi.

Paris sezonunun asıl bombası ise 90’ların grunge akımından esintiler ödünç alan ama hafif bir boho etkisi için süslemeler ve özgür bir ruhla birleştiren koleksiyonuyla Dries Van Noten’di. Peki ya sonuç? Spor ve günlük bir tarzın en abartılı kıyafetler kadar şık ve moda olabileceğine Anna Dello Russo’yu bile ikna etme gücüne sahip kıyafetler.