Metabolizmayı Hızlandıracak Besinler Nelerdir ?

Metabolizma Hızı Nedir?

Her insanın metabolizma hızı; yaşına,cinsiyetine,kas yoğunluğuna ve vücuttaki yağ oranına bağlı olarak değişebilir. Metabolizma hızı 2 çeşit olarak ölçülebilir. Birincisi bazal hız (BMR) ve dinlenir haldeki (RMR)dir. Dinlenir halde harcanan kalori miktarını ölçmek, bazal metabolizma hızını ölçmekten daha kolaydır. Bazal metabolizma hızının doğru bir şekilde ölçülebilmesi için kişinin tamamen dinlenir halde olması gerekir. Test yapılamadan 10-12 saat önce hiç birşey yememesi gerekir. Dinlenir haldeki metabolizmanızı ise eczanelerde ölçtürebilirsiniz.

 

Metabolizmayı Hızlandıracak Besinler 

Hangi yiyeceklerin vücudu ne şekilde etkilediği bilinmesi gerekiyor. Sağlıklı gıdaların ve düzenli beslenmenin vücuda sağladığı bazı fonksiyon ve faydaları vardır. Metabolizmayı hızlandıracak besinler; acı biber, zencefil, protein ağırlıklı besinler (Balık, tavuk, hindi gibi) , yeşil çay, lif bakımından zengin besinler tüketmek (brokoli, ıspanak, kale, elma, portakal, greyfurt, lahana, yulaf, kepekli tahıllar, fındık, badem ve kabak çekirdeği gibi), tarçın metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı artar.

Bir diğer metabolizma hızlandıran öneriler ; düşük yoğunlukta yapılan egzersizler aynı zamanda yağ yakımında da etkili olacaktır. Bol miktarda su içilmelidir. Günde 8 bardak su içmek, toksinlerin ve metabolize edilen yağın vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor. Kaloriyi kademeli azaltmak gerekir. Güne başlamadan önce mutlaka kahvaltı yapın. eğer kahvaltı yapılmazsa gün içinde çalışması gereken metabolizma, olması gereken hızının altında çalışır. Öğle yemeğine kadar bir şey yemediğiniz için şekeriniz düşer ve öğle yemeğinde gereğinden fazla yersiniz. Az ama sık sık yemek kavramına uyun. Az ama sık yerseniz yedikleriniz gün içinde kolay sindirilmiş olur. Az ve sık öğünler sindirim sırasında önemli miktarda enerji harcar. Sindirimden sonra metabolizma hızı yavaş yavaş düşer. Metabolizma hızının devamı için dün içinde ara öğün yemeye dikkat edin. Bu yöntemle daha az kalorili yemeklerle daha uzun süreli tokluk hissi sağlamış olursunuz.