Lohusalık Nedir?

Hemen hemen her kadın doğum yapar ve doğum sonrasında mutlaka lohusalık dönemine girer. Özellikle doğum yapan kişilerde sık sık duyduğumuz lohusalık, doğumdan sonra geçen 6 haftalık döneme denilmektedir. Belirli sıkıntıların yaşanması nedeniyle ve annenin bünyesinde bazı değişikliklerin olmasıyla geçen bu süreye loğusa dönemi denilmektedir. Bu dönemde gebeliğin kadında yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimler gebelik önceki haline döner.

Hem psikolojik hem de fizyolojik değişimlerin olduğu lohusalık dönemini ciddiye alarak bu dönemde beslenmeden, hijyenize kadar her konuda dikkatli olmanız kadın sağlığı açısından oldukça önemli olan konulardan biridir. Bunun dışında lohusalık döneminde anne vücudunda gerçekleşen bazı değişimler ise şöyledir:

– Doğum sonrası ilk 24 saat sonra rahimde kırmızı, sarı, beyaz akıntı meydana gelir ve bu akıntıya loşi denir. Loşi ilk üç gün kırmızı, 4-5 gün sonra sarı-pembe, 7-8 gün sonra beyaz renklidir. Akıntıdan dolayı iç çamaşırı ve petler sık kirlenebilir, sık sık değiştirilerek tuvalet ihtiyacını takiben önden arkaya doğru antiseptik bir solüsyonla temizlik yapılmalıdır.
– Rahim doğumdan sonra günler geçtikçe küçülür. 2 hafta sonra karında elle hissedilemez.
– Memelerden hormonların etkisiyle süt salgılanır. İlk üç gün süt miktarı azdır. Bebek emdikçe süt miktarı da artar.
– Anne gebelik boyunca aldığı kiloları yavaş yavaş verir. Vücut şekli ise zamanla normale döner.
– Vücutta oluşan şişlik ve ödem zamanla azalarak bir süre sonra tamamen ortadan kalkar.


– Özellikle hamilelik süresince oluşan ellerde uyuşma ve bacaklarda kramp şikayetleri zamanla azalarak bir süre sonra geçer.

– Sık olmasa dahi bazı annelerde doğum sonrası lohusalık döneminde görülen sorunlardan biride depresyondur. Geçici olan bu durum kısa bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

– Normal doğumda dikiş yerinde ağrı olabilir, en geç 1-2 hafta içerisinde geçecektir. 1-2 hafta boyunca dikiş yeri antiseptik solüsyonla önden arkaya doğru tuvalette temizlenmelidir.
– Sezaryen dikiş yerinde ağrı ve uyuşukluk, hissetmeme gibi hisler olabilir. Ağrı 1 hafta – 10 günde oldukça rahatlayacaktır. Dikiş yerinde uyuşukluk ve hissizlik ise daha uzun sürede düzelmektedir.

Tüm bu şikayetlerin hepsi lohusalık döneminde ortaya çıkarak bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat bu dönemde annenin yeteri kadar dinlenmesi, hijyene dikkat etmesi ve ağır kaldırmaması önemlidir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

anne sağlığı, kadın sağlığı, bebek sağlığı, doğum, yeni doğum, kadın sağlığı için nelere dikkat etmeli, lohusa, lohusalık, lohusalık nedir, lohusalık ne kadar sürer, lohusalık ne zaman geçer, lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler, lohusalıkta yapılması gerekenler, lohusalıkta yapılmaması gerekenler, lohusalık dönemi, lohusalık dönemi ne kadar sürer, kadın sağlığında dikkat edilmesi gerekenler