Kızamık Nedir ? Tedavi Yöntemleri

Kızamık hastalığı solunum yollarından kapılan bir hastalıktır. Bahar ya da kış aylarında virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Bu virüs hastanın ağız ya da burun boşluğuna yerleşir. Yerleştiği yerde üremeye başlayan bu virüsler, yavaş yavaş bütün vücuda yayılırlar. Hastalık virüsü 10 – 15 gün önce kapılır ve ilk belirtiler ağız içindeki benekler olur. Ağız içindeki beneklerden sonra bu kırmızı benekler vücudun her yerinde çıkmaya başlar.kizamik_header

Kızamık hastalığı geçiren hastayla temas kurulmaması gerekir. Temas halinde hastalık temas eden kişiye de bulaşır. Bu yüzden hastanın hastalığı yaymaması için önlem alınması gerekmektedir. Genellikle küçük yaşlarda görüldüğü için, eğer çocuklarınız bu hastalığa maruz kaldıysa kesinlikle okula ya da bakım evlerine gitmemelidirler.

Kızamık hastalığının belirtileri ise; öksürük, kızarmış gözler, burun akıntısı, yorgunluk hissi ve ateş. Kızamık hastalığına yakalanan bireyler, yorgun ve bir şey yapacak halde olmazlar.Vücuttaki benekler büyümeye başlar ve ciltte kurumalar meydana gelir. Bu kurumalarla beraber ciltte deri dökülmeye başlar.

Bu hastalığı geçiren kişiler özenle bakılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır. Hastalanan bireyin beslenmesine ve temizliğine önem gösterilmelidir. Genellikle sıvı besinlerle beslenmelidirler. Örneğin bol bol taze meyve suyu ya da bitki çayları içmeliler.Odası sık sık havalandırılmalı, oksijen almalıdır. Güneş ışığı bu hastalara iyi gelmektedir. Bu yüzden yattığı odaya mutlaka güneş ışığı girmelidir. Hastanın temizliği dikkatli ve detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Hastanın kesinlikle üşümemesi ve üşütmemesi gerekir. Eğer hasta üşütürse hastalık zatürreye çevirebilir. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir.Kızamık tedavisi için henüz bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat kızamığın belirtileri için farklı ilaçlar kullanabilirsiniz. Örneğin, öksürük için öksürük şurubu, ağrı için ağrı kesiciler. Kızamık hastalığının bir ilacı bulunmadığı için, evde alınan önlemler çok önemlidir.

Kızamık hastalığına yakalanan hastaların ve yakınlarının artık endişelenmesine gerek yok. Günümüzde çıkarılan kızamık aşıları, hasta oranını baya düşürmüş durumdadır. Kızamık aşıları genelde bebeklere 12 aylıkken uygulanır. Fakat bir tek 12 aylıkken kullanılmaz. Aynı zamanda bu aşı 2 – 3 doz olduğu için, 4 yaş ve 12 yaşa da vurulmaktır. Böylece bireyler büyüdükçe hastalığa yakalanma oranları düşer hatta yakalanmaz.