Kışın Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bütün günün yorgunluğunu taşıyan ayaklarımız bir de üzerine kışın gelmesi ile birlikte uzun süre havasız kalmak zorunda kalırlar. Bu nedenle özellikle kışın cilt bakımı ve ayak bakımına dikkat etmemiz daha önemli. Özellikle bayanlar yumuşacık ve bakımlı ayaklara sahip olamak isterler. Bakımlı ayaklara sahip olmak isteyen bayanlar için bazı önerilerimiz var.

Kış aylarında kat kat giyilen çoraplar, kalın botlar özellikle uzun süre çalışmak zorunda kalan kişilerin ayakları havasız kalır. Bu nedenle bazı enfeksiyonların oluşumu ile mantar gibi hastalıkların oluşmasına neden olur ve beraberinde ayak kokusunu getirir.

Günlük ayak bakımını yapmak hastalıklara karşı koruyor

Hergün düzenli olarak yapılan ayak bakımları olası hastalıklara karşı tedbir almanıza yardımcı oluyor. Örneğin sabah evden çıkmadan önce ayaklarınıza nemlendirici krem sürdükten sonra çorabınızı giyebilirsiniz. Ayak kremi seçerken özellikle yenileme özelliği olan ayak kremlerini tercih etmenizi öneririz. Günün sonunda yorgun kalan ayaklarınıza sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği olan kremleri masaj yaparak kullanabilirsiniz. Arada ki farkı kısa sürede hissedeceksiniz. Ayrıca ayaklarınızı yorgun hissettiğiniz günlerde ayakları biraz yüksekte tutarak dinlenmek kan dolaşımını hızlandırarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Haftada bir peeling uygulayın

Haftada en az bir kere yapacağınız peelingler rahatmanıza yardımcın olacaktır. Peeling yaparak tabanda oluşan ölü derileri atarsınız ve sonrasında kremler ile uygulayacağınız masaj ayak derisinin canlanmasına ve kusursuz olmasını sağlayacaktır. Örneğin yazın deniz kenarından topladığınız çakıl taşlarını banyoda ayak tabanınıza uygulayarak topuk dikeni, ayak mantarı gibi bazı hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Ayak masajı yapabilirsiniz

Kışın yorgun ayaklarınıza haftada 1 sefer ayak masajı yapmanız sizi çok rahatlatacaktır. 2 litre ılık suyun içerisine 2 fincan tuz atarak karıştırın. Bu karışımı leğene dökün ve ayaklarınızı 15 dakika kadar bekletin. Kuruladığınız ayaklarınıza lavanta yağı ya da besleyici kremler kullanarak 5 dakika kadar masaj yapın. Bu şekilde tuz sayesinde rahatlayan ayaklarınız lavanta yağının sakinleştirici özelliği ile canlanacaktır.

Tırnak kısa kesilmemeli

Yaptığımız yanlışlardan biride çok dipten kesilen tırnaklardır. Dipten kesilen tırnaklar bir zaman sonra tırnak batması ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle tırnaklarınızı çok dipten kesmeyerek, biraz daha uzun bırakabilirsiniz. Bunun yerine sık sık ama az kesebilirsiniz.

Ayaklarınızı nem ile buluşturun

Uzun süre kapalı kalan ayaklar kurumaya dolayısıyla çatlamaya neden olacaktır. Bu nedenle nemlendirici özelliği bulunan ayak kremleri ile ayaklarınızın nem dengesini sağlayabilir ve kurumasını engelleyebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayak bakımı, kışın ayak bakımı nasıl yapılır, kışın ayaklara yağılan bakım, ayak kremi, ayakların nemli olması neden önemlidir, ayak sağlığı, cilt bakımı, kışın cilt bakımı, ayak bakımı için öneriler, ayak bakımı için tavsiyeler