Kiraz Kilo Yaparmı

Kiraz yaz aylarının en sevilen meyvesi olarak gönüllerde taht kurmuştur. Mayıs ayı sonlarından itibaren tezgahlarda yerini almaya başlayan kiraz kırmızı ve sarı halleriyle sulu, tatlı bir meyvedir. Kirazın içeriğinde C vitamini , lif ve potasyum bulunur.  Kanı sulanmasına katkıda bulunur, karaciğeri ve safra kesesini temizlemeye yardımcıdır , böbreklerde biriken zararlı maddeleri atmaya katkı sağlar. İçerdiği yüksek lif sayesinde, kolesterolü düşürücü etki gösterir. Kiraz her yönüyle oldukça sağlıklı bir meyvedir. Bu nedenle kiraz tüketimi olması vücuda zarardan çok fayda sağlar.Kirazın en büyük faydalarından biri de  karaciğer dostu olmasıdır. Fazla alkol tüketimi ya da ilaç zehirlenmelerinde etkilidir.

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan kirazın tüketimi doğru oranlarda olduğu sürece kilo aldırmaz. Kilo aldırma konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız meyveyi ara öğünde tüketmelisiniz. Böylece hem sağlıklı bir ara öğün yapmış olursunuz hemde kilo almamış olursunuz. Kiraz da bu konuda masum olsa da dikkatli olunması gereken bir meyvedir. 1 avuç kiraz yaklaşık olarak 50 gram gelmektedir. Bu da yaklaşık olarak 30 kaloridir. Eğer sizde ara öğünlerinizde 1 avuç kiraz ve 10 adet badem tercih ederseniz kilo almazsınız.

Kirazda tıpkı diğer besinler gibi dengeli tüketilmesi gereklidir. Çünkü içerisinde meyve şekeri olan fruktoz vardır. Meyve şekeri fazla tüketimi de yağ olarak depolanacağı için kilo aldırıcı özellik taşıyabilir.Bu nedenle  dengeli beslenme sürecinde meyve tüketimine sınırlandırma getirmek doğru olacaktır. Sağlıklı beslenerek kilo vermek için günlük 1 porsiyon meyve yeterlidir.