Kinoa Nedir? Kinoa Zayıflatır mı?

Son zamanlarda bitkisel zayıflama trendlerine yeni bir ürün eklendi adı Kinoa, hadi gelin bakalım, Kinoa neymiş!

Kinoa, gluten içermeyen ve zengin bir protein kaynağı olan son derece değerli, besin açısından zengin bir besindir. Faydaları arasında kilo kaybı, iyileştirilmiş kalp sağlığı, vücudun detoksifikasyonu ve iyileşmiş bir sindirim sağlığı bulunur. Ayrıca diyabetin düzenlenmesine ve safra keselerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Birçok ortak tahıl veya toz veya un içine öğütülmüş olarak kullanılabilir. Çok düşük yağ içeriğine sahiptir ve dünyadaki diyetlere diğer benzer gıdalara karşı sağlıklı bir alternatif olarak eklenebilir.

https://www.lokmanhekimsitesi.com/?s=kinoa sitesinden kinoa ile ilgili ürünleri inceleyebilirsiniz.

Kinoa Nedir?

Kinoa, teknik olarak tahıl ya da geleneksel bir tahıl olmayan, ilginç bir pseudocereal formudur. Binlerce yıldır yetişen ve çoğunlukla yenilebilir tohumları için yetiştirilen bir üründür. Ispanak ve beetrotlar ile ilgili olarak, bu parçalara ithal edilmesi gerektiğine rağmen, Amerika, Avrupa, Çin ve Kanada’da büyük bir gıda haline gelmektedir.

Son 7,000 yıldır Andes’de yetiştirilen eski bir tahıldır. Bilimsel adı Chenopodium Kinoa’dır ve bir tür kazayağı türüdür. Genellikle, her yıl beyaz, sarı, pembe, turuncu, kırmızı, kahverengi ve siyah gibi çeşitli renklerde yetişen taneler üreterek, 1m ila 3m uzunluğunda bir boyuta büyür. Taneler, unun yanı sıra bütün olarak tüketilebilir. Esas olarak Ekvador, Peru, Kolombiya ve Bolivya gibi ülkeler de dahil olmak üzere Andean bölgesinde Güney Amerika’da yetişir.

Kinoa Besin Değerleri

Kinoa önemli bir “harika yiyecek” olarak kabul edilir, çünkü muazzam miktarda protein, vitamin, mineral ve diğer besin maddelerine sahiptir.

Magnezyum ve fosfor bakımından zengin olduğu kadar önemli miktarda demir, çinko, bakır ve potasyum içerir. Hatta eser miktarda kalsiyum, sodyum ve selenyum içerir. Tiamin, riboflavin, folat, B6 vitamini ve diğer b kompleks vitaminlerin iyi bir kaynağıdır. Bu, kuinoayı, içsel fonksiyonları ve vücudun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olan mükemmel yiyecek yapar.

Aynı zamanda, kaempferol ve quercetin gibi flavonidler ve flavonoidlerin yanı sıra Kinoa’ya olan talebe ek olarak kendi özel sağlık yararlarına sahip olan triptofanın da zengin bir kaynağıdır.

Son olarak, vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu çok miktarda protein bileşeni ve içinde bulunan hayati amino asitler vardır.

Kinoa kilo vermeye yardımcı olur!

Bir araştırmada, yüksek miktarda buğday, yulaf, spagetti, pirinç ve yulaf spagetti alımının daha fazla yemeye neden olduğu bulunmuştur. Öte yandan, Kinoa ve amaranthus gibi alternatifler daha fazla yemeğe neden olmadı. Bu özellikle diyetlerini kontrol etmek isteyen ve kilo vermek isteyenler için kinoa kilo vermek için önemlidir. Tüketmek, fazla yiyecek alımını azaltarak, daha sağlıklı bir kiloyu teşvik edecektir.

Kinoa’nın diğer bir versiyonu Kinoa toz yeterli miktarlarda kullanıldığı zaman iştahı azaltarak kişinin daha az yemesini teşvik edecektir.

Sizlerde kilo vermek istiyorsanız diyetinize kinoa’yı eklemenizi tavsiye ederiz.

Kinoa ilaç değildir. TAKVİYE EDİCİ GIDADIR!

Bu makalede yazılan yazılar sadece bilgi amaçlı yazılmıştır.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: kinoa salatası, kinoa ekimi, kinoa bitkisi, kinoa fiyat, kinoa kalori, kinoa diyeti, kinoa kısır, kinoabox, kinoalı kısır, Kinoa, kinoa nedir, kinoa alıcıları, kinoa al, kinoa a101, kinoa Ankara, kinoa ağacı, kinoa alım fiyatları, kinoa aktarlarda bulunur mu

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.