Kemiklerinizi Korumak İçin D Vitamini

Yağda eriyen ve emilimi için yağ ile safraya ihtiyaç duyan bir vitamin olan D vitamini kemik sağlığı açısından çok önemli bir vitamindir. Bu vitamin güneş ışığının derinin altındaki kolesterole etki etmesiyle ortaya çıkar ve eksikliği halinde ciddi problemler oluşturur. Peki D vitaminin vücudumuzda gördüğü işlev nedir? Hangi besinler D vitamini içerir ve eksikliğinde ne gibi sorunlar ortaya çıkar?kemiklerinizi-korumak-icin-d-vitamini

D Vitamininin Görevleri

D vitamini kalsiyum metabolizmasını denetlemek ve düzenlemekle görevlidir. Kemiklere kalsiyum taşınmasına ve kemiklerin kalsiyum depolamasına yardım eder. Bağırsaklardan fosfor ve kalsiyum emilimini hızlandırır.

Eksikliği

D vitamini eksikliğinde çocuklarda raşitizm görülür. Bu hastalık kemik gelişiminin bozulması durumudur. Raşitizme tutulan çocuklarda kemikler ve dişler bozulur, eğilir. Duruş bozuklukları ve kafa kemiklerinde yumuşamaya bağlı şekil bozuklulukları oluşur.

Yetişkinlerde ise eksiklik halinde  osteomalasi adı verilen hastalık görülür. Bu hastalıkta kemikler yumuşar  ve kolay kırılabilir hale gelir, kemikler fosfor ve kalsiyum bakımından fakirleşir.

Bu hastalıklardan korunmak için güneşlenmek gerekmektedir. Güneş ışınlarına maruz kalmayan insanlar, güneşlenme süresi az olan ülkeler ve açık tenli insanlar dikkatli olmalıdır. Ten rengi açıldıkça üretilen D vitamininde azalma görülmektedir.

D Vitamini İçeren Besinler

Öncelikle gün ışığı D vitamini üretimi için olmazsa olmazdır. Morina balığı, somon, ringa balığı, süt, yumurta, peynir ve çedar D vitamini bakımından zengin yiyeceklerdir.

Güneşlenmeyen kimseler, vejetaryenler, kış aylarında çocuk emziren anneler D vitamini eksikliğine karşı dikkatli olmalıdır.