Kemik Erimesi Hastalığının Nedenleri ve Belirtileri

Kemiklerde yaygın kireç yitimi süngersi kemik dokusu sütunlarının yoğunluğunun azalması ve kemik kabuklarında incelme ile nitelenen bir kemiksel madde yitimi hastalığıdır; kemik hacimlerinde değişiklik olmadan kemik dokusunun minerallerinde  azalma söz konusudur. İki biçimi vardır. Birincil kemik erimesi ikincil kemik erimesi.

Birincil Kemik Erimesi:kemik erimesi

Kemiklerde yaygın kireç yitiminin en çok görülen biçimidir: daha çok yaşlı kişilerde özellikle de menopozdan sonra kadınlarda görülür.

Teşhis:

Ağrılara sık rastlanır; genellikle sinir köklerindedirler. Oldukça şiddetli ağrılar yaratırlar ancak bu ağrılar dinlenme sonucu hafifler. Hastalığın en ciddi boyutu, kırıklara yol açabilmesidir.  Kendiliğinden ya da hafifçe çarpmalar sonucunda büyük kırıklar ortaya çıkabilir. Kalça kırıkları gibi..  Hastalığın ilerleyen safhalarında biçimsel bozukluklar da görülür. Çoğunlukla belirgin bir kamburluk ve bel bükülmesi gözlenir.

 

Tedavi:

Klinik semptomlara yol açan bütün yaygın kireçler tedavi edilmelidir. Ağrı kesiciler, yeni kemik oluşumuna  yardımcı ilaçlar, kalsiyum, D vitamini gibi ilaçlar kullanılabilinir. Şiddetli ağrı durumlarında veya kırıklarda bel korsesi gibi çözümlere başvurulabilir ancak bu da çözüm olmazsa cerrahi müdahale şarttır.

İkincil Kemik Erimesi:

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu kireç yitimleri birincil yaygın kemik erimesiyle aynı semptomları gösterir.

Bunların dışında iç salgı bezlerine bağlı olarak ortaya çıkabilecek bazı kemik erimeleri vardır;

  • Kadınlarda ve erkeklerde üreme organlarına yapılan cerrahi müdahaleler sonucu kısırlık oluşmuşsa bu müdahaleden sonraki 10 yıl içinde kemik erime görülmesi riski çok yüksektir.

 

  • Bir mide çıkarma ameliyatından sonra 10-15 yıl sonra da kemik erimesi hastalığı görülebilir. Beslenme bozukluğu ve demir emilimin azalması nedeniyle kemik erimesi, ya da kemik yumuşaması görülür.

 

  • Kemik kırıklarında ve felç durumlarında kişinin uzun süre hareketsiz kalması durumunda da kemik erimesi görülür.  Kalsiyum ve demir kaybı ve hareketsizlik bu hastalığın ortaya çıkmasına temel nedenleri oluşturur.

 

Sonuç olarak; kemik erimesi sık rastlanan özellikle yaşlı kişilerde görülen ender olarak sakatlığa neden olabilen bir kemik hastalığıdır. Bu hastalıktan korunmak için, özellikle kadınların günde bir bardak süt içerek gerekli kalsiyum ve demir ihtiyaçlarını karşılamaları ve kemiklerini korumaları önerilir.