Kahve Kilo Aldırır mı? Diyet Yaparken Nasıl Kahve Tüketmeliyiz?

Kahve Kilo Aldırır Mı?

Kahve severlerinin vazgeçemediği lezzet türk kahvesi ve diğer çeşitleriyle kahve kilo aldırır mı? Bu soruya gönül rahatlığıyla evet ya da hayır diyebiliriz. Çünkü kahvenin kilo aldırıp aldırmaması içine katılan diğer malzemelerle alakalıdır.

Kahve çekirdeğinde bulunan enerji değeri yüksek olan karbonhidrat ve yağlar çok az miktarda olduğu için çekirdeğin kalori değerinden çok yapılan içeceğin kalori değeri önemlidir. Kahve tek başına içildiğinde kalorisi azdır. Ayrıca kahvenin faydaları saymakla bitmez. Tam bir antioksidan deposudur. Telvesi ile pişirildiğinde, içeriğindeki pelifoneler ve antikanbserojen özellik kazanıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 1 ile 3 fincan kadar kahve içmek bir çok kanser türüne karşı koruyucu etki sağlıyor.

Diyet Yaparken Nasıl Kahve Tüketmeliyiz?

Kahve şekersiz içildiğinde diyet yapanlara kısıtlama getirilmiyor fakat kahveye şeker katılmasıyla artan kalorisi kilo aldırıyor. Kahvenin yanında çikolata veya başka tatlılar tüketmekten kaçının. Kilo verebilmek için kahveden vazgeçmenize gerek yok. Yerleşmiş alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz her ne kadar zor olsa da kalori almamıza neden olacak şeylerden vazgeçmemizde fayda var.

Sade kahvenin kalorisi: 2 kalori

Orta şekerli kahvenin kalorisi: şeker oranına göre değişir.

Şekerli kahvenin oranı: 46 kaloridir.

Kahveyi sütlü içmek 140 kaloridir. ara öğünde 1 fincan sütlü kahve içebilirsiniz. Selülit ve ödem yapmaması için yanında büyük bir bardak su için gerekir. Ünlü markaların kahveleri ise kremalı satılır. İşte bunlar kesinlikle kilo yapar. Kalorisi en düşük kremalı kahve 600 kaloridir. Kilo almamak için kahvenize durup ya da krema ekletmeyiniz. Yani kahvelerin arasında en masumu ve kilo aldırmayanı şekersiz türk kahvesidir. Bol şeker ve yağ şeker içeren kahve çeşitlerinin kilo yapması kaçınılmaz bir olaydır. Yalnız dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi de kullandığımız esmer şeker, yapay tatlandırıcılar ya da yağsız süt kullanmak nasılsa kilo aldırmaz düşüncesiyle gereğinden fazla kullanmakta kilo alımına neden olur.