Kahvaltı Kilo Vermeye Yardımcı Mıdır?

Kahvaltıyı günün en değerli öğünü olduğunu herkes bilse de, zaman zaman kahvaltı yapmayı ihmal ediyoruz. Yoğun hayatımız içerisinde sabahları kahvaltıya etmeye zaman bulamıyoruz ya da çoğumuz sabahları açlık hissetmediği bahanesi ile kahvaltıyı bir kahve ile geçiştirmeyi tercih etmektedir. Lakin sabahları düzenli ve sağlıklı kahvaltı etmenin kilo vermenizde ya da sahip olduğunuz kiloyu korumada da oldukça etkili bir yeri vardır.

dc10ba1e9ba7e65ec16a19e66dfc1945_k

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak, metabolizmanın güne hazırlanması için oldukça önemli olmaktadır. Gece boyunca yavaşlayan metabolizmanızı iyi bir kahvaltıyla hızlandırmanız gerekmektedir. Uzun kahvaltılar hazırlamaya ve tüketmeye zamanınıza olmasa bile bir yulaf ezmesi veya omlet yapmak kilo verme sürecinizde etkili olabilir. Sağlıklı kahvaltı yaptığınız günlerde, gün içerisinde iştahınızın daha az olduğunu ve diğer öğünlerinizde daha sağlıklı besinler seçebileceğinizi fark edeceksiniz. Kahvaltı etmeden evden çıktığınızda gün arasında canınız tatlı şeyler çekebilir ya da sık sık atıştırmalık tüketmek isteyebilirsiniz. Kilo vermede çok etkisi olan insülin değerinizi dengelemenin en kolay yollarından birisi de güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamaktır. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi her gün aynı zamanda kahvaltınızı etmek.

insulin

Kahvaltı edip, kan şekerinizi düzenlediğinizde gün içinde yaşayabileceğiniz ruh hali değişimlerinizi en aza indirgeyebilirsiniz. Öğün atlamak ruh halinizi olumsuz yönde etkiler ve bu durum gün içerisinde duygusal acıkmalar yaşamanıza sebep olur. Yapılan araştırmalarda düzenli kahvaltı edenlerin diğer kişilere göre öğle yemeklerinde çok daha az besin tükettikleri gözler önüne seriliyor. Sabahları kahvaltı etmeniz, kendinizi iyi hissetmenizi, çalıştığınız yerde daha üretici ve spor yaparken de daha enerji dolu olmanızı sağlamaktadır. Gün içerisinde yorgun hissettiğiniz zaman kahvaltı en büyük yardımcınız olacaktır. Böylece yorgunluğunuzu bahane edip karbonhidrat ağırlıklı beslenme biçiminden uzak durabilirsiniz.

03

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

beslenme, kahvaltı, kilo, kahvaltı zayıflamada yardımcı bir etken midir, zayıflamaya yardımcı öğün, sabah kahvaltısı, sabah kahvaltısı nasıl yapılmalıdır