Kabızlık Nedir ve Nasıl Oluşur?

Toplum olarak birçok kişide görülen hastalıklardan biride kabızlıktır. Kabızlığın farklı nedenleri olabilir ama hiç de hoş olmayan karın şişliği ve karın ağrısı şeklindeki belirtileri değişmez. Genellikle yeme bozukluğundan kaynaklı olarak meydana gelen kabızlık aynı zamanda genetik nedenlere bağlı olarak da meydana gelmektedir. Ailede daha önce kabızlık probleminin yaşanması yine ailede kabızlık sıkıntısı çekilmesine yani genetik nedenlere bağlı olarak da meydana gelmektedir.

Kabızlık Nedenleri?

– Başta yeterince su içmemek kabızlık nedenlerinden biridir. Sindirim sırasında parçalanan yiyeceklerin suyu bağırsak tarafından emilir ve geriye posa kalır. Ancak bu suyun çeşitli nedenlerden dolayı emilmemesi nasıl ki ishale yol açar, vücutta yeterince su olmaması da kabızlığa neden olur. Bu nedenle kabız olmamak için vücutta yeteri kadar su bulunması ve besinlerin kolay sindirilmesi açısından su içmek oldukça sağlıklı bir davranıştır.

– Diğer büyük nedenlerden biride beslenme düzeninin bozuk olmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle düzensiz beslenme, çok aç kalma daha sonra bir anda çok fazla yemek yeme, sıvı beslenmekten çok katı beslenmek, az su içme, fazla ekmek tüketimi gibi nedenlerden dolayı kabızlık meydana gelmektedir.

– Kabızlığın büyük bir nedeni ise hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalmak yediklerini sindirmemek kabız olma üzerinde etkilidir. Neden böyle olduğu bilinmese de hareketsizliğin kabızlığa yol açması, tıp dünyasınca kabul edilen bir nedendir. Örneğin bir kaza ya da hastalık nedeniyle uzun süre yatmak zorunda olan kişilerde ya da fiziksel aktivitenin sınırlı olduğu yaşlı kişilerde, yeterince hareketli olmamak kabızlığa neden olabilir.

– Katı beslenmek yine kabız olmanın en büyük nedenlerdendir. Aşırı ekmek tüketimek, ağır hamur işleri tüketmek kabız olmayı tetiklediği gibi aynı zamanda kilo almamız üzerinde de oldukça etkilidir. Lif oranı düşük ama yağ oranı yüksek peynir, yumurta, et gibi yiyeceklere beslenmenizde fazlaca yer veriyorsanız, bu durum sindirim sistemini yavaşlatabilir. Bu tip beslenme alışkanlıkları olanlar en azından bu yiyeceklerin yanında öğünlerine lif bakımından zengin brokoli, havuç, bezelye, domates gibi sebzelere ve yeşil salatalara da yer vermeli.

Tüm bunların dışında dışkılamayı ertelemek, stres, bazı ilaçların kullanılması, bazı hastalıkların tetiklemesi yine aynı şekilde kabız olma nedenleri arasındadır. Kabızlıktan kurtulmak için günlük yaşantınızda bol hareket ederek, sebze ve lif ağırlıklı beslenerek, bol su içerek sindirim sisteminizi hızlandırabilir ve kabız olmanın önüne geçebilirsiniz. Bu şekilde beslenmek aynı zamanda kilo kontrolünüzü de sağlamamıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, kabızlık, kabızlık neden oluşur, kabızlık nedenleri, kilo kontrol, kabızlık nasıl geçer, kabızlıktan korunma yolları, kabızlık nedir, kabız olma nedenleri, beslenme