İmsomnia Nedir?

İmsomnia uyuyamamak halidir. Yatar yatmaz uyuyamamak,çok erken uyanmak, kişiyi dinlendirmeyen rahatsız uyku, korkunç rüyalı kabuslu uyku şeklinde belirebilir. Vakaların çoğunda, nedeni psikolojiktir. Bazen, zihin çalışması üzerindeki kontrolün kalkması korkusu, sebep olabilir, bazen de endişe ya da üzüntü uykuya engel olur. Özellikle zihin gücüyle çalışanlarda, beyin bütün gün boyunca o kadar fazla işler ki, gece düşünceleri karamsar olmamasına rağmen, beyin çalışmaya devam eder ve kişi uyuyamaz. Ağrı kesici ve uyarıcı ilaçların uykuyu engellendiğini söylemeye lüzum yoktur. Bazı organik sinir hastalıklarının uykuyu önlediği bilinmektedir.

İmsomnia tedavisi, uykusuzluktan zarar gelmeyeceğinin bilinmesine dayanır. Vücut, kendi kendini ayarlayan bir mekanizmaya sahiptir ve genellikle herkes, yeteri kadar uyku alabilmektedir.Uykusuzluğun deliliğe yöneltiği de gerçeğe uymayan bir inançtır. İmsomnia, endişenin bir belirtisidir, nedeni değildir ve birçok ünlü kişi. yaşamları boyunca az uyuyabilmiştir. Bazıları, hiç uyku uyumadıklarını iddia ederler. İmsomnianın tedavisi nedeninin tedavisidir.

İmsomnia Nedir

Hafif vakalarda, geceleri ılık, yatıştırıcı bir içki içmek, ılık, ağır olmayan örtüler kullanmak, geceleri zihin çalışması yapmamak, geç saatlerde çay ya da kahve içmemek ve uyuyup uyuyamama aldırmamak, yeterlidir. Yatarken, eğlendirici bir kitap okumak da uykuyu getiren bir faktördür. Ağrı gibi tıbbi nedenlerin uykuyu önlem
esi halinde, hekime baş vurulmalıdır. Genellikle gerçekten hasta ve yaşlı olmadıkça, uyku ilacı kullanmak gereksizdir. Ağır imsomnia halinde sayılan önlemler yetersiz kalırsa, kökeninde psikolojik nedenler varsa, bir hekime başvurulmalıdır.