İftar ve Sahurda Neler Yenir?

İftarda orucunuzu bir bardak su yardımı ile ve iki tane de hurma ile açınız. Bu sayede de gün boyunca düşen şekerinizi dengelemeniz çok daha kolay olmaktadır. Sonrasında ise ilk yemek tercihiniz bir kase çorba olsun. Yemeğinizi yavaş bir şekilde yemeye özen göstermelisiniz. Çorbanızı bitirdikten 20 dakika kadar bekleyin ve sonrasında ana yemeğinize geçebilirsiniz. Yanında ise bol miktarda salata, yoğurt, cacık ve komposto gibi serinletici içecekler tüketmeye çalışın. Ekmek olarak da tercihiniz esmer ekmeklerde yana olsun. Ancak eğer ramazan pidelerinden tüketmek istiyorsanız bir dilim tüketmeye gayret gösterin.

Bununla birlikte susuzluğunuzu bastırmak için suyunuzun içine limon ekleyebilirsiniz. Tatlınızı yemekten hemen sonra değil sofra toplandıktan  bir veya iki saat sonra sütlü bir tatlı, güllaç ve dondurma tüketimi sağlayabilirsiniz. İftar ve sahur arasında da ortalama olarak 2.5 ile 3 litre kadar su tüketmeye gayret göstermelisiniz. Susuzluğunuzu bastırmak için da suyunuzun içerisine bir dilim limon ilave edin. Bu sayede öğün tercihi hem gün içerisinde kaybolan sıvıları yerine koymanıza hem de daha uzun bir süre tok kalmanıza da yardımcı olabilir.

Ramazan ayı süresince susamaya neden olabilecek temel sorun iftardan sonra yeterince su içilmiyor olmasıdır. Ramazanda ayının yaz dönemine denk gelmesi ile birlikte ihtiyaç duyulan sıvının da karşılanmasını zorlaştırmaktadır. Bu yüzden de sahurda ve iftardan sonra aralıklar ile günce en az 10 bardak su içmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra sahurda çok tuzlu yemeklerden olan salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş olan ürünleri tüketmeniz susamanızı bir hayli arttırmaktadır. Bu yüzden bunlar gibi besinlerin tüketimini sağlamayınız.

Susamanızı engelleyebilecek bir diğer unsurlardan biri de şüphesiz karpuz ve kavundur. Sahur öğününüze su bakımından bir hayli yüksek olan kavun ve karpuzu da ekleme şansına sahip olabilirsiniz.

Sahur uzun sürecek açlığa hazırlıktır. Bu yüzden de sahur yemeklerini yüksek enerji ve proteine sahip hazmı kolay besinlerden seçmelisiniz. Ramazanda da günü çok daha iyi geçirebilmek açlığınızı ve susuzluğunuz çok daha iyi kontrol etmenize yardımcı olabilecek posalı, az tuzlu, az yağlı beslenmeye özen göstermelisiniz. Kahvaltı gibi  besinlerden tüketmeye özen göstermelisiniz.  Özellikle sahurda kızartmalardan, hamur işlerinden, aiırı yağlı yemeklerden uzak durmalısınız.

Aşağıdaki kelimelerden bize ulaştınız;

iftar ve sahurda neler yenir, iftarda nasıl beslenilmeli, sahurda hangi besinlerden tüketilmeli, ramazanda nasıl beslenilmeli, kolay oruç tutmanın yolları, hangi besinler susatmaz, ramazanda kilo verilir mi, ramazanda kilo almamanın yolları, ramazanda sağlıklı beslenme, iftarda hangi besinler tercih edilmeli, sahurda kahvaltılık, oruç tutarken acıkmamanın yolları, Hangi besinler tok tutar, sağlıklı beslenme, ramazanda sağlıklı beslenmenin yolları