Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Hemen hemen tüm bayanların bir dönemi hamilelik süreci ile geçer. Toplam 9 ay boyunca hamilelik dönemi yaşayan bayanlar bu zaman zarfı içerisinde bazı problemler ile karşılaşabilmektedir. Tüm problemleri görmezden gelen bayan daha çok bebeğinin sağlıklı Dünya’ya gelmesi için neler yapması gerektiğini araştırır. Tamamen bebeğinin sağlığına ve gelişimine odaklanan anne adayları en çok nasıl beslenmesi konusunda tereddüt eder. Birçok kişinin tavsiyesinden çok sağlıklı olan tavsiyelere uymak isteyen anne adayları bu nedenle bu konu hakkında ilk olarak doktorlarından bilgi almaları her zaman daha sağlıklıdır.

Hamile olan anne adaylarının nasıl beslenmesi konusunda küçük bir araştırma yaparak sağlıklı beslenebilmeleri için bu araştırmaları bir araya getirdik.

İşte hamilelik döneminde beslenme;

– Öncelikle sağlıklı olan tüm besinlerden ve başta meyve ve sebzelerin tümünden mutlaka yiyin. Bu dönemde yemek ya da besin ayırt etmemeniz bebeğiniz için yapacağınız en sağlıklı beslenme şekli olacaktır.

– Et, süt, yumurta, tavuk, balık gibi gıdaları mutlaka düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.

– Hamilelik döneminde bebeğin zihin ve vücut gelişimini tamamlayabilmesi için ihtiyaç duyduğu değerlerden biride omega 3’tür. Bu nedenle hamilelik süresince balık ve özellikle somon balığı yemeye özen gösterin.

– Hamilelik döneminde özellikle besin değeri yüksek gıdalar tüketmek, proteinden ve kalsiyumdan zenginden beslenmek bebeğin sağlığı için önemlidir. Bu değerleri içeren besinleri daha sık tüketebilirsiniz.

– Mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasında süt ve süt ürünleri önemli rol oynar. Süt içemiyorsanız bunun yerine mutlaka günde 3-4 porsiyon yoğurt, ayran, kefir gibi süt ürünleri tüketimi ihmal edilmemeli.

– Sigara ve alkol kullanılması bebeğin ciddi zararlar görmesine neden olacağı için mutlaka sigara ve alkolü bırakmalısınız. Aksi taktirde sağlıklı beslenmenizin bebeğe hiçbir faydası olmayacaktır.

– Hamilelik süresince gebe olan anne adaylarının neredeyse tümünde görülen problemlerden biride kabızlık sorunudur. Kabızlık sorununu çözmek için kabuğu soyulmamış meyve, salata ve sebze tüketmek de önemli bir rol oynar. Bununla birlikte fırsat bulduğunuzda kısa yürüyüşler yapmak da sindirim sisteminizi hızlandırır.

– Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle gebeliğin ilk haftalarından itibaren folik asit alınması çok önemlidir. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır, ancak uzun süreli pişirmeler ve uzun süre bekleyen gıdalardaki miktarını azaltır. En çok ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnıbahar, kepekli ekmekte mevcuttur. 

– Normal yaşantımızda bize faydası olduğu kadar bebeğe de faydası olan kaynaklardan biride sudur. Bu nedenle hamilelik süresince bol miktarda su içmeye özen gösterin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hamilelik dönemi, gebelikte beslenme, hamilelik döneminde beslenme,hamilelikte beslenme, hamilelikte kilo, hamileler ne yemeli, hamileler nasıl beslenmeli, folik asit, hamilelikte folik asit kullanımı, hamilelikte kabızlık, kabızlık nasıl geçer, hamilelikte kabızlığı önlemenin yolları, sağlıklı bir bebek için anne nasıl beslenmeli