Hamilelik Döneminde Fazla Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Gebelik döneminde alınan aşırı kilolar hamile kadınların ortak sorunlarından biri haline geldi. Hamile iken ideal alınan kilo nedir? Fazla kilo almamak için ne yapmalı?

Öncelikle gebelikte alınması gereken ideal kilo 9-13 kilogram arasıdır. Gebeliğinizin normal şartlarda ilk 3 ayında sadece 1 kilo alırken, hatta bu dönemde kusma ve bulantı nedeni ile kilo verebilirsiniz. İlk üç aydan sonra yaklaşık 1-1.5 kilo almak gerekir. Yani haftada 300-500 gram arasındadır. Belirtilen bu kilolardan daha fazla kilo alıyorsanız eğer beslenmenizde bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Özellikle karbonhidrat ağırlıkta olan yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmeniz gerekmektedir. Hamur işi, tatlı gibi.

Hamilelik döneminde kilo kontrolünü sağlamak, sağlıklı beslenmek, aşırı kilo alımını önlemek için 4 beslenme önerisi:

1- Meyve Tüketimini Artırın

Mineral ve lif yönünden zengin olan meyveleri bolca tüketmeye özen gösterin. Hamilelik döneminde vücudunuzun yeteri kadar vitamin aldığına emin olmalısınız. Eğer meyve ile aranız çok yok ise taze meyveleri yoğurt ve balla karıştırarak tüketebilirsiniz.

2- Bol Su İçin

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve dengeli kilo kontrolünü sağlamak için bu dönemde bol su tüketmek şart. Gebelik döneminde bol su tüketmek cildi tazeler, kabızlığı önleyerek erken doğum riskini azaltır ve vücudunuzdaki zararlı toksinleri dışarı atmanızı sağlar.

3- Proteinli Gıdalar Tüketin

Hamilelik süresini aşırı kilo almadan geçirmek istiyorsanız, beslenmenizde ağırlı olarak protein almanız önemli. Fasulye, bezelye, balık, tavuk ve yağsız etler tüketmeniz hem sağlıklı beslenerek aşırı kilo almanıza neden olmaz hem de hipertansiyon gibi gebelikte oluşabilecek birçok hastalığın önüne geçer.

4- Demir Yönünden Zengin Gıdalar Tüketin

Hamilelik döneminde kendinizi halsiz ve yorgun hissetmeniz çok normal. Özellikle kilo kontrolünü sağlayarak bir hamilelik dönemi geçirmek istiyorsanız öncelikle demir seviyenizi korumanız şart. Beslenme programınıza demir yönünden zengin olan ıspanak gibi sebzeleri iki günde bir yemeye mutlaka dikkat edin. Ayrıca doktor kontrolünde folik asit takviyesi de alabilirsiniz.

Aşağıdaki kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hamilelikte alınan kilolar, hamileyken kaç kilo alınır, hamileyken kilo almamak için ne yapmalı, hamilelik süresince kilo kontrolü, hamileyken ne tüketmeli, gebelikte sağlıklı beslenme, gebelikte alınan ideal kilo nedir