Hadise diyetiyle zayıflamanın incelikleri

Hadise ve etrafınızdaki kilo vermiş insanlar, hayallerindeki vücuda erişmek için önce kendilerine şunu sordular: “Kendimi sağlıklı, mutlu hissedeceğim, güzel görüneceğim kilo nedir?” Cevaplarını ise, dürüstlük ve ulaşılabilirlik çerçevesinde verdiler: “Ben, sağlığımı tehlikeye atmadan şu kadar sürede, şu kadar kilo vereceğim!” dediler. Ne kadar kilo vermeleri gerektiğini belirlerken, beden kitle endeksi hesaplamasından yardım aldılar.

Onlar, hedeflerini belirlediler, karar verdiler ve zayıflamak için yola çıktılar. Peki, bu yolda nasıl ilerlediler?Hadise, kilo vermek için zayıflatıcı özelliği olan sevdiği yiyeceklerden oluşan beslenme planına sadık kaldı. Güne başlarken, uzun süre tok kalmasını sağlayacak ve kilo vermesine yardım edecek yulaf, yumurta, peynir gibi faydalı besinlerden hazırlanmış farklı kahvaltılar yaptı.

Öğle yemeklerinde ise vücudunun yağ yakımını hızlandıracak ve göbek erimesine yardım edecek kuru fasulye, mercimek, nohut gibi bakliyatların ana malzeme olduğu yemekler ve çorbalar; zinde ve dinç olmasını sağlayacak vitamin deposu salatalar ve ıspanak, lahana, karnabahar, pırasa, kabak gibi sebzelerden hazırlanmış yemekler yedi.

Akşam yemeklerinde ise tok tutan, karın şişkinliği yapmayan, kalorisi düşük ızgarada, buharda ya da bol suda haşlanmış kırmızı et, tavuk eti, balık yedi. Bağırsaklarının iyi ve düzenli çalışmasını ve bu yiyeceklerden maksimum fayda sağlamak için roka, marul, dereotu, maydanoz gibi yeşilliklerden hazırlanmış, bol lif içeren salatalar yedi.

Hadise, gün içerisinde acıktığını hissettiğinde “az ve sık yemek” kuralına uygun olarak hem halsiz düşmemek hem de açlık hissetmemek için yağsız yoğurt, taze meyve ve az miktarda ceviz, fındık, badem gibi seçeneklerden biriyle beslendi. Ayrıca, vücudunun su toplayıp kilolu görünmesini önlemek için yeşil çay, siyah çay, kuşburnu, yasemin, adaçayı gibi bitki çayları içti; ama bitki çaylarına yapay tatlandırıcı ve şeker eklemedi.

Elbette tüm bu beslenme programına eşlik eden bir süper kahraman vardı: su! Günde 2 litre su içildiğinde vücutta depolanan yağ miktarı azalır ve kilo vermeye başlarsınız. Vücudunuz güçlenir ve zinde kalırsınız. Eğer, yeterli miktarda su içmezseniz; kendinizi yorgun, mutsuz, şişkin hissedersiniz. Su içme alışkanlığınızı geliştirmek için şu yöntemleri deneyin: Su içmek için susamayı beklemeyin. Yemeklerle birlikte ve yemek aralarında su için. Çalışma ortamınızda ve evinizde belirleyeceğiniz bölümlere “su iç” yazılı notlar yapıştırın. Bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza su içmeyi hatırlatan programlar kurabilirsiniz; siz çalışmaya dalmışken, bir anda ekranda beliren su şişesi, su içmeniz gerektiğini size hatırlatır.

Beslenme programınıza sadık kaldınız, her gün 2 litre su içtiniz, ara öğünleri geçiştirmediniz ve siz de Hadise gibi kilo vermeye başladınız; bu harika, değil mi? Şimdi sıra, kilo verirken oluşabilecek vücut sarkmalarını engellemeye geldi! Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Vücudunuzun sıkılaşmasını, toparlamasını sağlayacak ve sizi mutlu edecek bir spor türü seçerek! Spor yapmak eğlencelidir, faydalıdır çünkü kilo verirken cildinizin sarkmasını önler, ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, geceleri mışıl mışıl uyuyup sabahları dinlenmiş uyanmanıza yardım eder.

Hadise ve etrafınızdaki fit görünümlü insanlar, işte böyle zayıfladı. Şimdi sıra sizde: harekete geçin ve güzelliğinizi gölgeleyen, moralinizi bozan fazla kilolardan kurtulun! Hadise’den neyiniz eksik? Hadise’nin yaptığı diyetin inceliklerini de öğrendiğinize göre siz de zayıflayabilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLA…