Gribin Düşmanı ‘’Kivi’’

Birçok meyvenin vücudumuza faydası vardır fakat kivinin faydalarını duyunca eminim ki daha fazla tüketmek isteyeceksiniz. Özellikle gribal enfeksiyonlara karşı bolca tükettiğimiz gereken meyveler portakal, mandalina, kivi vardır. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, gripten korunmak için C vitamini açısından zengin olan kivinin bolca tüketilmesini önerdi.

Kivi başta olmka üzere greyfurt, portakal, havuç, ıspanak, bitki çayları, yumurta, brokoli, balık yağı, limon, yeşil biber gibi gibi besinleri hastalıklarından korunmak için tüketmemiz gerektiğini söyleyen Akar, özellikle kvi tüketimi hakkında bilgi verdi. Ayrıca bu meyvenin şeker hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebileceğini ekledi.

Bakteriler ile savaşan Greyfurt

Özellikle kış dönemlerinde A,C ve E vitaminlerinin tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Akar, aynı zamanda enfeksiyona karşı balık yağı, havuç,yumurta,brokoli, ve sarı sebzelerin bolca tüketilmesinin altını çizdi. Bunun dışında C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar diyerek maydanoz, ıspanak, portakal, yeşilbiber, mandalina,limon,karnabaharın C vitamini açısından zengin besinler olduğunu söyledi.

Greyfurtun da virüslere, bakterilere karşı etkili bir meyve ve iyi bilinen C vitamini kaynağı olduğunu vurgulayan Akar, “Greyfurt, içerdiği lif sayesinde hem kolesterolü düşürür hem de kabızlığı önler. Greyfurtta dikkat edilmesi gereken nokta ilaçlarla beraber alınmamasıdır” diye konuştu. Akar, portakal, yaban mersini, ekinezya çayı ve yeşil çayı da kış döneminde tüketilmesi gereken gıdalar arasında sıraladı.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar belli başı gıdalar için şunları söyledi:

– Havuç, kışın bağışıklık sistemimize güç veren sebzeler arasındadır.

– Yoğurt, içerdiği laktik asit ile mikroplara karşı sadece kışın değil her daim koruma sağlar.

– Ispanak tüketirken, içinde yer alan demirden daha fazla yararlanmak isterseniz yanında taze portakal suyu, domates, patates püresi gibi C vitamininden zengin bir besin kaynağı tüketmek ve az miktarda da olsa et çeşidi tüketmek gerekmektedir.

– Soğan ve sarımsak doğal bir antibiyotiktir.

– Kışın gün içerisinde 8-15 bardak su içmek hem metabolizmanızı hızlandırcak hemde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fakat yeteri miktarda su tüketmediğinizi biliyorsanız bunun yerine günde 3 bardak bitki çayını tarçık ile birlikte tüketebilirsiniz.

– Özellikle gribal enfeksiyona yakalanmış kişilerinde günde bol bol C vitamini içeren besinlern ve bolca kivi yiyerek önlemlerini alabilirler.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kivi, kivi ve grip, grip, nezle, c vitamini, c vitamini olan besinler, grip için tüketilen meyve ve sebzeler, c vitamini içeren meyveler