Göğüs Kanserini Önlemek için Yapılması Gerekenler

Yapılan çalışmalara göre kadınlarda rahim ve cilt kanseri kadar yaygın olan göğüs kanseri çeşitli etkenler yüzünden ortaya çıkabiliyor. Bu etkenlerin başında genlerde kansere eğilimli hücrelerin bulunmasıdır bu da aile yaşantısını oldukça önemli yapmaktadır. Daha önce tek bir memede göğüs kanseri konulmuş olması ya da hastanın farklı türde kanser hastalıkları geçirmiş olması, hayat tarzı, çocuk doğurmamış ya da emzirmemiş olmak, geç yaşta çocuk sahibi olmak, erken yaşta adet görmek ve menopoz gibi sebepler göğüs kanserini tetiklemektedir. Göğüs kanseri bilgi sahibi olmak erken teşhis için oldukça önemlidir.

Alkol tüketimini kısıtlayın.
Yapılan birçok çalışmalarda alkol tüketimi ile göğüs kanseri riski arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmuştur. Alkol tüketimi artıkça göğüs kanserine yakalanma riskiniz artmaktadır bu sebeple günde bir kadehten çok alkol içmemeye özen göstermelisiniz.
Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.
Uzmanlar tarafından hazırlanmış haftada en az 3 gün egzersiz yapmanız yönünde size göre ne kadar çok vakit ayırırsanız o kadar çok göğüs kanseri riskini azaltmış oluyorsunuz.

egzersiz-
Kilo vermeye çalışın.
Aşırı kilolu olmak göğüs kanseri riskini arttırabildiği görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre obezite rahatsızlığı olan bayanlarda da göğüs kanseri daha sık görülmektedir. Bu sebeple eğer kilo sorununuz var ise bir beslenme uzmanı kontrolünde sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışın.

meme-kanseri-d0047
Düzenli bir şekilde muayene olun.
Hem doktor yardımı alarak düzenli olarak göğüs muayenesi yaptırın hem de kendiniz elinizle göğsünüzün çevresinde oluşmuş herhangi bir şişlik veya şeklinde değişiklik olup olmadığını kontrol etmeye özen gösterin.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

kadın, kadın sağlığı, göğüs kanseri, göğüs kanserini önlemek için yapmamız gerekenler, göğüs kanserini önceden teşhis etmek, göğüs kanserini önlemek için ne yapmalı