Gıda İntoleransı Nedir? Nasıl Tespit Edilir ? İntolerans Testi Nasıl Yapılır ?

Gıda İntoleransı Nedir?

gıda intoleransı

Günlük yaşantımızda aldığımız gıdaların bir kısmı fark edilmemesine rağmen vücudumuzda olumsuz etkiler yaratabilir. Hemen herkesin sağlıklı olduğunu düşündüğü bazı gıdalar vücudumuz tarafından tam sindirilemiyor ise vücudumuzda bir tepkiye neden olabilir
Vücudumuzun gıdaya karşı verdiği bu tepki gıda intoleransı denir. Gıda intoleransı vücudumuzda bir takım  kronik rahatsızlıklara,kilo alma gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

Gıda İntoleransı Nasıl Oluşur?

gıda intoleransı nasıl olur
Sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağızda başlayan sindirim işlemi mide de parçalanması bağırsaklarda temel  maddelere ayrılıp emilmesi işlemine kadar devam etmektedir. Bu işlemin devamında emilim olur ve aminoasitler kana karışırlar. Bu normal işleyiştir.

İntoleransı olan kişiler ve intolerans besinleri sindirim sırasında doğru bir şekilde parçalanmaz ve tam parçalanmış olmayan aminoasitler böylece kana karışır. Koruyucu enzimler tanımlayamadıkları bu maddeyi yabancı olarak algılar ve savunma haline geçip enzim salgılar. Bu işleyiş kişi de semptomlar oluşturur. Halsizlik, yorgunluk, şişkinlik ve bağırsak problemleri bunların birkaçıdır. İntoleransı olunan gıda kullanılmaya devam ettikçe kronik rahatsızlıklar oluşabilir. Gıda alerjisi gibi korkutucu sonuçlar ortaya çıkmaz fakat rahatsızlıklara neden olur.

gıda intolerans
İntoleransın belirtileri sindirim işlemi emilim  noktasına geldikten sonra başlar. Yani ilk 3 saat sonrasında 24 saate kadar olan sürededir.

Gıda İntoleransı Sonucu Oluşan Rahatsızlıklar Nelerdir?

intolerans rahatsızlıkları

Gıda intoleransı halsizlik,şişkinlik gibi birçok soruna yol açabileceği gibi süreklilik olursa kronik rahatsızlıklara neden olabilir. Bunların başında ; obezite , kilo verememe, migren, sivilce,vücutta şişlikler,gaz, şişkinlik, kronik yorgunluk, kabızlık,ve bazı cilt hastalıklarıdır. Ayrıca bağırsak hastalıkları olan,Crohn(ishal) hastalığı, İrritabl Bağırsak Sendromu (Karında şişkinlik, ağrı, aşırı gaz, kabızlık ve ishal atakları) gibi problemler de ortaya çıkabilir.

Gıda İntoleransı Nasıl Test Edilir ?

gıda alerji testi

İntolerans testleri yapılırken test içeriğindeki gıdalara göre sonuçlar çıkar. İntolerans olan besinlerin antijenleri reaksiyon tepsisine yerleştirilir.Belirleyici antikorlar, besin IgG antikorlarına bağlanır. Bunlar da plakada bulunan besin antijenlerine bağlanır. HRP enzimi oksidasyona sebep olur ve rengin maviye dönüşmesini sağlar. Eğer belirli bir IgG antikoru mevcutsa renk mavileşir. Böylece intoleransınızın olduğu besinler tespit edilmiş olur. İntolerans olabilecek besinler kişinin beslenme şekline göre değişiklik gösterebilir.

Gıda İntoleransı Test Sonucu Değerlendirilmesi

gıda intolerans testi
Gıda İntoleransı olan bir kişinin test sonucunda fazla tüketim, sınırda tüketim ve normal tüketim şeklinde besinler 3 başlık altında ayrılır.

gıda intolerans testi

Eğer testinizde pozitif reaksiyon görüldüyse bu sizin o besine karşı intoleransınız olduğunu göstermektedir. Test sonucuna göre “Yüksek  Gıda” olarak verilen başlığınızdaki besinleri beslenme listenizde 3 ay kadar süreyle çıkarılmanız tavsiye edilir. “Sınırda Gıda” başlığında verilen besinleri ise dönüşümlü olarak yani aralıklı olarak tüketmeniz tavsiye edilir. Yani bu besini haftada en fazla 2 kez tüketmelisiniz. “Normal Gıda” başlığındaki testleri istediğiniz gibi tüketmeye devam edebilirsiniz. Fakat aynı gün içerisinde aşırıya kaçınılması durumunda tehlike oluşturabileceği unutulmamalıdır.