Fazla Kilolarınızdan Bayramda Kurtulun

fft81_mf3510844Bayram tatiline başlayacağımız şu günlerde herkesi ikramlar ve davetler ile ilgili telaşlar sardı ama şunu unutmayalım ki bu günler yemek yemek için oluşturulmuş cümbüş günleri değildir. Ramazan ayından yeni çıkacağımız için yemek yeme konusunda oldukça hassasiyet göstermeniz gerekmektedir. Çünkü ramazan ayı boyunca öğünlerimiz de azalmalar meydana geldi ve metabolizmamız oldukça yavaşladı, bunun için yeni tedbirler alarak aslında bayramı kilo vererek de atlatabiliriz.

Bunun için yapmamız gerekenleri sıralarsak eğer;  öncelikle gelen misafirlere karşı ısrar içinde olmayın ve sizde yapılan ısrarlara kulak asmamaya çalışın. Öğünlerinizi 3 ana ve 2 ara öğün olarak ayırın. Gidilen her yerde hafif atıştırmalıkları tercih edin.

Bayram günleri sabah kahvaltısında, kahvaltınızı sıkı bir şekilde yapın ki gittiğiniz yerlerde açlık krizlerine girip çok fazla besin tüketmeyin ve gün içerisinde bol bol su tüketin ve öğünleriniz içinde mutlaka içeceklere yer verin, tabi ki bunlar ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi sağlıklı içecekler olsun.

Tatlı tüketirken ve ikram ederken hem kendinizi, hem karşı tarafı düşünüp genelde sütlü tatlılara yer verin. Eğer yemekli davetli olur ise mutlaka sebze ve meyveye yer verin. Kızartma gibi ağır besinler tüketmek yerine buğulama ve haşlama gibi pişirme yöntemlerini tercih edin.

Ziyaretler sırasında hem gelen misafirlerinize, hem sizin gittiğiniz yerlerde çay ve kahve tüketimi yerine bitkisel çaylar tüketin ve ikram edin.

İkram edeceğiniz şeker çikolata seçenekleri arasında bitter kıvamlı çikolatalar ikram etmeye ve tüketmeye özen gösterin.

Bu gibi besin öneri ile fazla kilolarınızdan bayramda kurtulmak çok kolay.