Fazla Kilolar ve İdeal Kilo

Başta bayanlar olmak üzere bir çok kişinin en büyük sorunlarından birisi fazla kilolardır. Her kişinin mutlaka bir kilo aldığı dönemlerFazla kilolar olmuştur bu noktada fazla kiloların ortaya çıkmasının ve her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal almasının sebebi kişilerin kilo alırken bu kiloları önemsememesinden kaynaklanmaktadır.

Kilo alma süresince her birey bu kiloların bir süre sonra kendiliğinden gideceğini düşünerek kiloları dikkate almamakta ve aynı şekilde yaşantısına devam etmektedir. Eğer sürekli olarak kilo alıyorsanız bu kilolara mutlaka dikkat göstermeniz gereklidir. Hızlı bir şekilde alınan kiloları vermek kolay bir süreç değildir. Kilolar alındığı kadar kolay bir şekilde verilmediğinden ömrünüzün büyük bir kısmını kilo verme çabaları ile geçirebilirsiniz.

Üstelik sadece fiziki olarak değil aynı zamanda sağlıksal yönden de fazla kilolar tehdit oluşturacaktır. Fazla kilolar bünyenizin dengesini alt üst edecek ve korunma sisteminizi zayıflatacaktır. Böylece hastalıklara yakalanma ihtimaliniz normal bir kişiye oranla daha yüksek olacaktır.

Peki bu durumda ne yapılmalıdır?

  • Sürekli olarak kilo alıyorsanız sizlere neyin kilo yaptığını tespit etmeli ve bu besinlerin alımını durdurmalısınız.
  • Eğer kilo alıyorsanız ve bunun önüne geçemiyorsanız hemen uzman bir diyetisyenden yardım istemelisiniz.
  • Spor yapmayı alışkanlık haline getirerek bir nebze de olsa ideal kilonuzu korumaya çabalamalısınız.
  • Öğünlerinizi küçültmeli eskiden çok daha az yemelisiniz. Ancak bu sayede dengeyi koruyabilirsiniz.