Et kilo aldırır mı?

Protein bakımından zengin olan kırmızı et hemen hemen herkesin tüketmeyi sevdiği sağlıklı besinlerin başında gelmektedir. Yemeklerin içerisinde ya da sade olarak tüketmeyi sevdiğimiz et, aynı zamanda içerdiği yüksek protein sayesinde enerji sağlamamızı ve sağlıklı bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olan kırmızı et bu nedenle sağlıklı besinler arasında yer edinmeyi başarmıştır. Ancak birçok kişi tarafından tüketilmesine rağmen birçok kişide merak uyandıran konulardan biride et tüketmenin kilo aldırıp aldırmadığı olmuştur.

Her besinde olduğu kadar et tüketiminde de belirli miktarda tüketmek kilo almanıza neden olmayacaktır. Ancak protein açısından yüksek olan et aynı zamanda içerisinde hayvansal yağ bulundurmasından ötürü gereğinden fazla tüketilmesi direk kilo almanıza neden olmaktadır. Kilo almamız üzerinde birçok besinin etkisi vardır. Yine kilo almaya neden olan besinlerden biride hayvansal yağlar olmuştur. Özellikle et içerisinde ve üzerinde bulunan yağ kilo almamıza doğrudan etki eden bir durumdur. Ancak eti tüketirken yağsız tüketmeniz daha az kalori almanıza ve yeterli miktarda protein almanıza yardımcı olacaktır. Sağlık açısından bizim için önemli olan eti kilo almamak için tamamen hayatımızdan çıkarmamız ise yapılan en büyük yanlıştır. İçerisinde belirli değerleri taşıyan kırmızı et aynı zamanda sağlığımızı korumak için bizlere yardımcı olmaktadır. B12 eksikliği, demir eksikliği ve dolayısıyla kansızlık gibi problemler ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka haftada en az 1 gün et tüketmeye dikkat edin. Eti satın alırken olabildiğince yağsız olan kısmından satın almanız ise et tüketirken fazla kalori almamanıza yardımcı olacaktır. Et tüketiminin önemli olduğu kadar eti nasıl pişirdiğiniz ve nasıl tükettiğinizde yine önemli olan konulardan biridir.

Etten daha fazla kilo almanıza neden olan durumlardan biride eti pişirme yöntemidir. Kimi zaman eti her ne kadar yağsız tercih etseniz dahi bazı yanlış pişirme yöntemleri doğrultusunda tekrar kilo almaya sebebiyet verebilirsiniz. Bu nedenle yağsız satın aldığınız eti tekrar yağ ile pişirmek yerine sade ve yağsız bir şekilde bazı baharatlar ile harmanlayarak ızgarayabilir ya da fırında pişirebilirsiniz. Bu şekilde et üzerinden çok fazla kalori almamış olur hem de etten yeteri miktarda faydalanmış olursunuz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

et, et tüketmek, çiğ et, pişmiş et, et kilo aldırır mı, et kilo yapar mı, kırmızı et kilo aldırır mı, kırmızı et kilo yapar mı, diyette et yenilir mi, protein, protein bulunan besinler, kırmızı et kaç kalori, eti nasıl pişirmeli, et pişirme yöntemleri, sağlıklı beslenme, sağlıklı yiyecek, etin faydaları, etin zararları, kırmızı et, et çeşitleri, hayvansal yağlar, et tüketimi