Enginarın Faydaları Nedir? Ne İşe Yarar?

Enginar çok yönlü bir besindir.  Enginar doğal formları kardon olarak bilinir ve bilimsel sınıflandırması Cynara cardunculus‘tur. Akdeniz bölgesine özgüdürler. Akdeniz mutfaklarında büyük bir rol oynarlar. Enginar Avrupa’da, Ortadoğu ülkelerinde ve Amerika’da bulunabilir. Bir enginar yenilebilir kısmı, çiçek açmadan önce çiçek başındaki tomurcuktur. Çiçek tamamen açıldıktan sonra zamanlama sertleşir ve neredeyse yenmez.

Enginarın Besin Değerleri

Enginar, doymuş yağ ve kolestrol seviyesi düşükken zengin lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, folat, vitamin B-6, B-12, A, E, D ve vitamin K içeren vitaminleri içerirler. Ayrıca kalsiyum, demir, çinko, sodyum, potasyum , manganez, fosfor ve çinko gibi mineralleri sağlarlar.

Enginarın Sağlık Açısından Etkileri Nedir? 

Enginarın sağlık açısından etkileri aşağıda detaylı olarak belirtilmiştir. 

Kansere karşı koruma sağlar

Enginar güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve güçlü bir şeklide kanser riskini azaltıcı etkisi vardır. Antioksidanlar vücudu birçok tehlikeli duruma karşı savunurlar. Vücutta gezen serbest radikallerini engelleyerek kanser riskini önlerler. Ayrıca yüksek miktarda C vitamini içeririler.

Kan basıncını düzenler

İçerdiğini potasyum minerali sayesinde vücudun kan basınıcını düzenler. Potasyum, artan kan basıncıyla ünlü aşırı sodyumun etkilerini nötralize etmeye yardımcı olur.

Karaciğer sağlığına iyi gelir

Karacaiğer temizleme de kullanılabilen enginar, toksinleri vücuttan atarak, karaciğerin fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesini sağladı.

Sindirim sitemini iyileştirir.

Zengin diyet lifi sayesinde bağırsakların sağlığını ve işlevselliğini iyileştirir. Diyet lifleri bağırsak hareketlerini düzenli tutar ve kabızlık belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Kemik sağlığına iyi gelir

Enginar, magnezyum, fosfor ve manganez gibi vitamin ve mineralleri almak için piyasadaki en iyi besinlerden bir tanesi. Bu mineraller kemik sağlığını güçlendirir.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: enginar çiçeği enginar sirkesi enginar mevsimi enginar dolması, enginar kalbi, enginar fiyatı, enginar, enginar al, enginar ağacı, enginar alkol, enginar anavatanı, enginar a vitamini, enginar bitkisi, enginar besin değeri, enginar bahçesi, enginar boyama, enginar bakla, enginar bakımı, enginar benzeri, enginar bitkisi nedir, enginar besin değerleri, enginar c vitamini