Düşük Gebelik, Düşüğün Belirtileri

Düşük Gebelik, Düşüğün Belirtileri

Düşük Tehdidi:Düşük Gebelik, Düşüğün Belirtileri

Çoğunlukla kadını kuşkuya düşürecek ve hekime başvurmaya yönelten belirtiler kanamalardır. Başlangıçta kanama azdır, hiç sancı yoktur ya da belli belirsiz bir karın ağrısı duyulur. Atılan kan bazen siyahımsı, bazen kırmızı renkli bazen de pembemsi olabilmektedir. Hekimin üç aşamayı dikkate alması gerekmektedir. Yumurtanın canlığının idrar tahlili ile belirlenmelidir. Hasta hemen uzun süreli bir dinlenmeye alınmalıdır. Hormon özellikle progesteron tedavisinin gerekli olup olmadığının araştırılmalıdır. Muayenede en elverişli  koşullarda 10. haftadan başlanarak dölütün kalp çalışmasının algılanmasını sağlayan aletler çok yararlı olmaktadır.

Özellikleri:

Apansızın ve tedaviye karşın kanamaların artmasıyla birlikte, doğum sancına benzer ağrılı ve ritmik  kasılmalar ortaya çıktığında, düşüğün başladığı ve artık kolay kolay durduramayacağı anlamına gelmektedir. Dölyatağı serttir ve boyutunu değiştirmiştir. Ağzı giderek artmaktadır. Gebeliğin ilk iki ayında atılma tam olur yani dölüt tamdır. 2. aydan sonra ise atılma ikiye bölünerek  yapılır. Önce dölüt daha sonra da eten atılır. Genellikle kendiliğinden düşükler, zorla olan düşüklerden daha az kanamalıdır.  Gelişmesi kendiliğinden son bulan hamileliklerde zorunlu kürtaj uygulamasına gidiri. Çünkü bu durumda annenin sağlığı tehlike altındadır.

Gebeliğin dölyatağı boşluğunda gelişmesi yani dış gebelik durumunda genellikle düşük durumu ilk üç durumda ortaya çıkmaktadır.