Dukan Diyetiyle 2 Ayda 15 Kilo Verdi

Ünlü yapımcı Erol Köse  fazla kilolarından kurtulmak için yaptığı Dukan diyeti sayesinde 15 kilo verdi. Diyetle beraber düzenli sporda yaptığını söyleyen Erol Köse kısa sürede fazla kilolarından kurtuldu. Dukan diyetine hala devam eden yapımcının kendisine koyduğu yeni hedef 7 kilo daha vermek. Peki Erol Köse’yi kısa sürede zayıflatan Dukan diyeti nedir, nasıl uygulanır?

Dukan diyeti  Dr. Pierre Dukan tarafından yaratılmış, “aç kalmadan zayıflayın” mottosunu  edinmiş bir beslenme programıdır. Temelinde yüksekDukan Diyetiyle 2 Ayda 15 Kilo Verdi protein, düşük yağ ve karbonhidrat alımına dayanmaktadır.4 evreden bahsedilir;

1)Atak Evresi; Bu aşamada hızlandırılmış protein alımı vardır. Balık,tavuk gibi yağsız etlerden oluşan 72 yüksek proteinli gıdalar arasında seçim yapmak zorundadır. Günde en az 1,5 yemek kaşığı yulaf yemesi ve 1,5 litre su içmesi beklenir. Kişiler günde en az 20-25 dakika yürür. Bu aşama 5 gün kadar sürer ve 4 ile 7 kilo arasında bir kilo kaybı yaşanır.

2) Seyir Evresi; En çok kilo kaybının olduğu evredir. 72 maddelik yiyebilecekleriniz listenize 28 çeşit sebze eklenmektedir. Bu aşamada karbonhidrat içermeyen sebzeler tüketildiği için patatese izin verilmez. Tüm gıdaları dönüşümlü olarak kullanılabilmektedir,bu süreçte de su tüketimi ve yulaf ekmeği tüketimi aynı şekilde devam etmelidir. Bu aşamanın süresi istediğiniz kadar devam edebilir,istediğiniz kiloya düşene kadar bu aşamada devam edebilirsiniz.

3)Güçlendirme Evresi; Bu evre verilen kiloyu geri almamak için devam edilmesi gereken bir evredir. Bu aşamada yasaklı olan bazı yiyecekler yeniden yenilmektedir, haftada bir iki gün istediklerini yeme hakları vardır. Günde 25 dakika yürümeleri gerekmektedir.  Güçlendirme evresi, seyir evresinde kaybedilen her kilo için 10 gün sürer.

4) Koruma Evresi; bu aşamada katı kurallı diğer aşamalardan sonra artık sağlıklı bir şekilde yemek yemeyi öğrendiğiniz düşünülür. Kişiler kendi yeme programlarını kendileri oluşturacaktır. Haftanın bir günü sadece protein ağırlıklı beslenmeniz beklenir bunun dışında yediklerinizde içtiklerinizde serbestsinizdir.