Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkide bulunacağı tamamen kadına ve onun kendini nasıl hissetiği ile bağlantılıdır. Bazı kadınlar bu süre içinde kendilerini eşlerine çok yakın bulurlar ve kendilerini öncesine göre daha seksi bulunur. Ancak doğum yapmak kadını hissizleştirir  ve bu duruma dikiş atılması durumu eklenince, cinsel ilişki acı verici bir duruma dönmeye başlar.  Rahmin eski haline dönmesi zaman alır.  Bu arada doğum sonrası kanamalarda devam etmektedir.  Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Cinsel ilişki cinsel birliktelik yaşanmadan da sürdürülebilir. Yeni doğumyapmış bir kadın hem psikolojik olarak kolay incilir hem de kendi vücuduna karşı bir yabancılaşma durumu yaşamaktadır. Doğum sonrası oluşan yırtıklar çabuk iyileşir. Eğer eşler birbirlerine karşı duyarlı olursa, yeni doğum yapmış bir kadın bu süreyi oldukça kolayca atlatabilecektir. Bu yırtıkların cinsel ilişki sırasında acı vermeye başlaması söz konusu ise, daha sonraları kadının ilişkinin acı vereceği korkusu bile kadının kendini kasmasına ve bu da yine acıya neden olmaktadır. Birleşme sırasında kadının gevşek olması çok önemlidir. Bu durumlarda kadının üstte olduğu pozisyonları kullanmak daha faydalı olacaktır.

Doktorlar artık altı hafta kuralını uygulamıyorlar, doğumdan bir hafta sonra orgazm yaşamanın hiç bir zararı yoktur. Hatta rahmin eski haline dönüşüne yardımcı bile olmaktadır. Ayrıca araştırmalar doğumun kadınların cinsel isteğini arttırdığını göstermektedir.  Hatta çoğu kadın ilk orgazmını ilk doğumlarından sonra yaşamaları bu araştırmaları desteklemektedir. Cinsel organda kan basıncının yükselmesi cinsel ilişkinin kalitesini arttıracaktır. Doğum sonrası egzersiz yapan anneler cinsel ilişkiden daha fazla zevk aldıklarını belirtiyorlar.