Doğum Öncesi Kilolardan Nasıl Kurtulunur?

Hamile kalmak için en büyük sorunlardan biri kilo problemidir. Kilo sorunu yaşayan kadınlar hamile kaldıklarında bebeklerinin genleri de etkilenmekte, ileri ki hayatında bebekte anne ya da baba gibi kiloya sahip olmaktadır. Bunlarında önüne geçen konu ise hamile kalmayı zorlaştırmasıdır.  İdeal kilosu ile hamile kalan kadınların hamilelik sürecini rahat geçirdikleri bilinmektedir. Hamilelik süreci genellikle kilo alınarak devam ettiği için doğum sırasında zorluklara neden olmaktadır.

Hamile kalmadan önce ideal kiloya ulaşmak doğru bir adım olacaktır. İdeal kilodaki kadınların hamlie kalma oranı yüksektir. Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirirler. Daha sağlıklı bebekler dünyaya getirirler. Hamilelik sürecinde alınan kilolardan daha çabuk kurtulurlar. Hamilelik öncesi ideal kilonuza ulaşmak için dengeli ve sağlıklı beslenerek spor yapmanız gerekmektedir. İdeal kilo olarak hesaplanan kilonun kriteri ise bel çevresine bağlıdır. Eğer bel çevreniz 80 cm’den fazla ise hamileliğiniz için riskli bir kilodasınız demektir.

Gebelik öncesinde kilo verme süreciniz kesinlikle bir uzman yardımıyla ve bilinçli olmalıdır. Çünkü gebelik dönemi bebeğin anne yoluyla beslenmesi ile devam eder. Bu süreçte vücudunuzdan oldukça fazla vitamin, mineral ve besin çekilmesi olur. Eğer siz hamilelik öncesi yanlış bir diyet ile vücut dengenizi bozarsanız hamilelik süreci sizin ve bebeğiniz için zorlu geçebilir. Hamilelik öncesi vücudunuzda yağlanmaya neden  olan yiyeceklerden uzak durarak işe başlayabilirsiniz. Fast food , hazır gıdalar, paket ürünlerden uzaklaşarak sebze ağırlıklı, protein bazlı beslendiğinizde hem kilo verecek hemde vücudunuzun ihtiyacı olan besin değerlerini depolamış olacaksınız.

Hamilelik öncesi kilo problemi yaşayan bayanlar hamilelik sürecinde de dengeli beslenme ile kilo yağ kaybederek hem sağlıklı bir gebelik hemde sağlıklı bir vücut ile hamilelik sürecine devam edebilirler.Çünkü hamilelik sürecinde anne adayları Türkiye ortalamalarına göre 12-13 kiloya kadar kilo alabilmektedirler. Geleneksel beslenme mantığından uzaklaşarak dengeli beslenme tercih edilmelidir. Elbetteki bu süreç için uzmanlardan yardım almaları gerekmektedir.