Cinsel İsteksizlik

Kişinin mizacı ve yaklaşımı cinsel doyuruculuk için öncelikli gelir. Cinsel isteğin öncelikle bir partnere yönelmesi gerekir. Kişinin mizacı ve iç dünyasıyla ilgili psikolojik etkenler, bedensel durumla ilgili fiziksel etkenler ve içinde bulunduğumuz etnik köken belirleyici rol oynar. Eşler arasında cinsel istek düzeyleri belirgin olarak farklı olması yanlış anlamalara ve ciddi çatışmalara yol açar. Partner ile ilgili düşünce ve hisleri, inançları, sosyal durumu, yaşı, mesleği, cinsellikle ilgili kültürel normları, yeterli özgüven, cinsellikle ilgili önceki deneyimlerin olumlu olması, uygun bir cinsel eşin olması, cinsellik dışındaki alanlarda da iyi bir ilişkinin olması, cinsel isteğin yoğunluğu ve sıklığı gibi bir çok kriteri göz önüne almak gerekmektedir. Cinsel isteğin kriterlerini belirlemek bu yüzden güçtür.Cinsel İsteksizlik

Kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusuna cinsel istek denilmektedir. Bir partnerle cinsel ilişkiye girmeyi istemektedir. Cinselliğin azalması, önceki ve olağan ilişkilerdeki hayal kırıklıklarını da kapsamaktadır. Görme, koklama, işitme, dokunma, tatma, düşünce ve duygular cinsel isteği meydana getirmektedir. Cinsel isteğin azalması, cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması veya hiç olmaması, cinsel isteksizlik durumudur. Halk arasında cinsel soğukluk olarak da bilinmektedir. Cinsel isteksizlik kadınların ortala %33’ünde görülür.

Cinsel terapi, aile terapisi, bedensel egzersizler, cinsel egzersizler, cinsel hayatta kısa ayrılıklardan sonra bir araya gelme, eğitim amaçlı erotik videolar izleme, kıyafet değişikliği, tavırlarda değişiklik, iç mekan değişikliği gibi değişikliler ve farklı fantezilerin yapılması cinsel yaşama yeniliklerin kazandırılması, ilaç tedavisi gibi bir takım tedaviler cinsel isteği arttırmaktadır.

Cinsel ilişki ile stres, yorgunluk ve baş ağrısında azalma olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sayede bünye rahatlar. Bazı kadınların cinselliğe ilgileri yoktur. Eşlerinin yaklaşımları onları uyarır ve orgazm olurlar. Kadınlarda karşı bireye duyulan aşk cinsel isteği arttıran bir etkendir. Kadınlar yeterli bedensel ve ruhsal uyarmalarla hazırlandıkları takdirde cinsel birleşmeden zevk alabilirler. Genellikle çiftler arasındaki sorunlar yüzünden cinsel isteksizlik ortaya çıkar.