Cilt Bakımında Yaptığınız 10 Hata

Cilt bakımına dikkat etseniz bile bu hataları yapıyor olabilirsiniz. İşte cilt bakımında sürekli olarak yapılan hataları sizlerin önüne sunduk.

Güneş koruması olmayan bir nemlendirici kullanmak;

yılın her zamanı kullandığınız nemlendirici en az yüzde 15 güneş koruması içermelidir. Dışarı çıkarkan sürdüğünüz güneş koruyucudan farklı olarak da evde kullandığınız nemlendiricinin de koruması olması gereken öneriler arasında yerini almaktadır.

cilt-bakiminda-yaptiginiz-10-hata-6354486

Makyajınızı temizlememek;

Sabahtan yaptığınız makyajı geceye kadar yüzünüzde tutmak çok zararlıdır. Bu süre zarfında gözenekleriniz kapalı olduğundan dolayı oluşan bakteriler, akne ve kızarıklıklara sebep olacaktır.  Makyaj ile uyumaya ve akşam makyajı yapacaksanız gün içerisinde de yaptığınız makyajı temizleyerek yapmaya dikkat etmelisiniz.

cilt-bakiminda-yaptiginiz-10-hata-6354487

Yüzü yıkamadan önce elleri yıkamamak;

Bu şekilde gün içerisinde de ellerinizde biriken bütün bakteri ve mikropları yüzünüze yerleştirmiş oluyorsunuz.  Bu hareket cildinizde akne ve kızarıklıklara sebep olmaktadır.

cilt-bakiminda-yaptiginiz-10-hata-6354488

Sürekli aynı nemlendiriciyi kullanmak;

Mevsime göre kullandığınız nemlendirici değiştirmeniz gerekir kışın daha yağlı ve yoğun bir nemlendirici kullanmanız gerekir ise yazın daha su bazlı ve hafif, güneş koruyucu bakımından daha güçlü olan bir nemlendirici kullanmalısınız.

cilt-bakiminda-yaptiginiz-10-hata-6354490

Anti aging ürünlere geç başlamak;

Anti aging ürünler kullanmak için asla erken değildir. Yaşınıza uygun ürünü kullanmak için önce bir cilt doktoruna görünün ve cilt tipinize uygun ürünleri kullanın.

cilt-bakiminda-yaptiginiz-10-hata-6354491

Boynunuza dikkat etmek;

Boyun bölgesi yaşlılık izlerini ilk belli eden bölgelerdendir. Cilt bakımınızı yaparken de boyun bölgenizi ihmal etmeyiniz.

cilt-bakiminda-yaptiginiz-10-hata-6354492

Dikkatli kurulamamak;

Özellikle hassas ve kuru ciltlerde kurulamaya çok dikkat edilmelidir. Uzun süre ve sert yapılan kurulama işleri uzun vadede kırışıklara neden olabilir veya var olan kırışıklıkları belirginleştirebilir.

cilt-bakiminda-yaptiginiz-10-hata-6354494

Asitli içecekleri tüketmek;

Gazoz, soda ve kola çok fala asitli içecek tüketmek hem vücudunuza hem de cildinize zarar verebilir. İçeridiği asit ve bol miktarda şeker cildiniz yaşlandırır.

cilt-bakiminda-yaptiginiz-10-hata-6354495