Çilek Kilo Aldırır mı? Zayıflatır mı?

Çileğin Faydaları

Çilek yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında yer almaktadır. Çileği sevmeyen yoktur. Yaz meyveleri arasında en narin ve en sevilenler arasında yer alan çileğin bilinen bir çok faydası vardır. Çilek antioksidan özelliği sayesinde vücuttan toksinleri uzaklaştırır. Yaşlanmaya karşı cilt hücrelerini destekler. Dişlerin beyazlamasını sağlar.İçeriğinde B,C ve K vitaminleri bulunduran çilek bu vitaminler sayesinde vücuda kuvvet verir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür. Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur ve ağız kokusuna , diş etine iyi gelir.

Çilek Kilo Yapar mı?

Bütün bunların yanında çilek meyve şekeri bulunduran çileğin 1 tanesinin 3,7 kalori, 1 su bardağı çileğin ise 45 kalori olduğu bilinmektedir. Bu konunun konuşulmasında belli soru başlıkları vardır. Çilek kilo aldırır mı?, çilek zayıflatır mı? , çilek kaç kalori gbi sorular çileğe yaklaşımı değiştirmektedir. Çilek kilo aldırmasından çok zayıflatma açısından sağlıklı bir meyvedir. İçeriğinde bulunan lifli yapı ve bol antioksidan sayesinde kilo verme bakımından oldukça faydalıdır. Bu nedenle çilek diyet sürecinde oldukça rahat tüketilebilen bir meyvedir. Elbetteki dozunu aşırmadığınız sürece.
Meyve yerken porsiyon alışkanlığını yoksa kilo almak sizin için kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda size kilo aldıran çilek değil kendiniz olursunuz. Kilo verme sürecinde önemli olan dengeli beslenmektir. Bu sayede kilo verme süreci içerisine girildiğinde meyvenizden, sebzenizden ve etinizden eksik kalmamış olursunuz.

Diyet yaparken tüketmeniz gereken çilek miktarı 4-5 adet ara öğün şeklinde olmalıdır.Ara öğününüzde çileğinize ek olarak 1 bardak süt ya da 1 bardak ayran tercih edebilirsiniz. Çilek içerinde metabolizma hızlandıran ve tok tutucu özelliğe sahip etkisi olduğu için kolaylıkla kilo vermeniz konusunda faydalı olacaktır.