Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumları, cilt bakımı, kilo kaybı, kolesterol seviyelerini düşürme, kalp sağlığını koruma, şeker hastalığını kontrol etme ve sindirim sistemini iyileştirme gibi birçok sağlık yararı sağlar. Ayrıca, hipertansiyonu kontrol etmede, osteoporoz ve artriti önlemede, kanseri tedavi etmede ve gebeliğe yardımda yardımcı olurlar. Chia tohumları, dünyadaki sporculara büyük bir enerji artışı sağlar.

Chia tohumları nelerdir?

Chia tohumları, Meksika ve Guatemala’ya özgü chia’nın çiçekli bitkisinden gelmektedir. Bitkinin bilimsel isimleri Salvia hispanica ve “altın chia” olarak da adlandırılan Salvia columbariae’dir. Bunların ikisi de nane ailesine aittir (Lamiaceae). Chia tohumları susam tohumlarına benzer.

Chia bitkisi Aztekler, Mayalar, İnkanslar ve diğer kabileler tarafından çok uzun bir süredir yetiştirilmişti. Orijinal olarak “chia”, Maya dilinde “güç” anlamına geliyordu. Bu nedenle, onlar için temel bir gıdaydı ve tarihçiler bunu Yerli Amerikalılar için önemli bir bitki ve besin kaynağı olarak gördüler. Azteklerin düşüşü ve Kuzey Amerika bölgesindeki yerli nüfusun genel düşüşüyle ​​birlikte, chia tohumlarının kullanımı da azaldı.

19 yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başlarında, buğday ve mısır, tercih edilen ürün olarak chia tohumlarının yerini almıştır. Temel gıdadaki bu değişiklik, Yeni Dünya’yı kolonize eden ve buğday, pirinç, mısır, patates ve tatlı patates gibi gıda tahıllarını ortaya çıkaran Avrupalı ​​gezginlere atfedilebilir.

Gıdaların genel tercihi yıllar içinde değişti. Chia tohumu yakın zamana kadar uzun zamandır unutulmuştu. 20. yüzyılın başlangıcı, daha fazla insanın faydalarını bilmeye başladıkça, chia tohumlarının yeniden canlanmasını gördü.

Chia Tohumları Zayıflatır mı?

Chia tohumlarındaki besin maddeleri, uzun vadede kişinin kilosunun kontrol altında tutulmasında önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, bu tohumların iştahı kontrol altında tutması, aşırı kilolu insanların amaçlarına ve yalın olanlarına şekillerini korumaları için daha kolay hale getirir.

Düzenli olarak Chia tohumu yemek metabolizmayı hızlı çalıştırır. Midede bulunan karbonhidratların parçalanma hızı yavaşlar.

Chia tohumları su tutma özelliği ile bilinir. Yani su ile beraber chia tohumu tükenirseniz, uzun süre kendinizi tok hissedersiniz. Yine tok tutmasını sağlayan diğer bir yapısı ise lifli olması. Chia tohumları lifli yapısı ile sindirimi kolaydır.  Bütün bu özellikleri ile chia zayıflamak için kullanılabilir.

Bu makalede yazılan yazılar sadece bilgi amaçlıdır

Chia Tohumu bir ilaç değildir, takviye edici gıdadır!

BİZE BU KELİMELERDEN ULAŞTINIZ: chia tohumu, chia nedir, chia diyeti, chia tarifleri, chia faydaları, chia kalori, chia tohumunun faydaları, chia tohumu ne kadar, chia al

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.