Bakkaldan ilaç almayın!

Yapılan denetimlerde ortaya çıkan tablo korkutucu!

Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Dr. Emre Boşnak, yapılan denetimlerde bazı bakkal, market, benzin istasyonu gibi yerlerde çeşitli ilaçların satılmasına rastlandığını belirterek, bu ilaçların toplatıldığını ve vatandaşların yalnızca eczanelerden alması gerektiğini söyledi.

Boşnak yaptığı açıklamada, Türkiye’de beşeri tıbbi ürünlerin yalnızca eczanelerde satıldığını, eczaneler dışında satılan içeriği, üretim ve saklama şartları belli olmayan ürünlerin halk sağlığını tehdit edebileceğini, çok ciddi yan etkilere hatta ölüm vakalarına sebep olabileceğini belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Şubesi eczacısı Murat Akkurt ve Sibel Çetiner tarafından Gümüşhane kent merkezinde yapılan denetimler sonucunda, bakkal, market, gıda toptancısı, aktar-baharatçı ve benzin istasyonu gibi bazı yerlerde ağrı kesici ve grip ilaçlarına rastlandığını ve bu ilaçların toplatılarak mühürlendiğini kaydeden Boşnak, “İl Sağlık Müdürlüğümüz halkımızın kendi sağlıkları açısından oluşabilecek bir olumsuzluğa yer vermemek adına ilaçlarını sadece eczanelerden almaları gerekmektedir. Hiçbir ilacın doktor ve eczacılara danışılmadan, tanıdıkların tavsiyesiyle yada kulaktan dolma bilgilerle alıp kullanılmaması gerekmektedir. Tüm halkımızın buna uymasını istiyoruz. Yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanımı insanların hastaneye yatmasına, bir takım sakatlık ve ölümlere neden olabileceği unutulmamalıdır. Duyarlı ve bilinçli tüm Gümüşhane halkının bu konuda bilinçli olmaları ve bu doğrultuda hareket etmelerini istiyoruz.” dedi.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/830234-bakkaldan-ilac-almayin