Bağışıklık Nedir? Nasıl Güçlendirilir? Bağışıklık Güçlendirici Besinler?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR?

Bağışıklık sistemi vücudu koruyan kalkan görevini görmektedir. Zararlı toksinler veya maddeleri vücuda almaz vücuda giren herhangi zararlı  bir maddeden vücudu koruyarak vücudu hastalığa karşı korur. Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücut için oldukça  önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi demek daha sağlıklı bir vücut demek hayatımız boyunca yakalanabileceğimiz hastalıkların önüne geçmesi demek. Eğer hastalıklara karşı bir korumamız olsun istiyorsak gğçlğ bir bağışıklık sistemi şarttır.

Zayıf bir bağışıklık sistemi karşısında vücudun direnci düşük olur ve işlevini yerine getiremez. Bu yüzden bağışıklık sistemini yükseltmeli ve korumalıyız.

Bağışıklık sisteminin düşmesi, zayıflaması demek vücudun her türlü hastalığa yakalanma olasılığının artması demektir. Zayıf bağışıklık sistemi pek çok hastalığa yakalanma riskini arttırır. En basit grip gibi. Kişi hem hasta hem de bağışıklığı düşük olursa iyileşme süreci uzar ve daha ciddi sonuçlar oluşmasına sebep olur. Bağışıklık sistemi fazla kafaya takılmayan ama ciddi bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir konudur. Düşük ve zayıf bir bağışıklık sistemi varsa düzeltilmelidir. Aksi taktirde başka hastalıklar ortaya çıkabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

 Pek çok kişide  bağışıklığımı nasıl güçlendirmeliyim ? diye sorular oluşmaktadır. Bu gibi soruların cevabı basit uygulaması ise zordur. Bağışıklık sistemi sağlıklı ve temiz bir vücut ile daha çok güçlenir.

Vücutta zararlı herhangi birzararlı alışkanlıklara dair bir şey bulunmamalıdır. Örneğin sigara ve alkol kullanıyorsak o kişinin bağışıklık sistemi tamamen çökmüş durumdadır. Sigara ve alkol başta akciğer ve karaciğer olmak üzere organlara zarar vermektedir. Akciğer ve karaciğer başlıca temel organlar arasındadır.  Bu organların işlevini yapamaması bağışıklık sistemi gittikçe güçsüzleştirir. Bağışıklık sisteminin çökmesi ile kanser hücrelerinin oluşumu oluşmaya başlayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için vücut bu kötü hücreleri yok edemez ve bu kötü hücreler artmaya devam eder. Kişi akciğer veya karaciğer kanserine yakalanabilir. Kansere yakalanması durumunda bağışıklık sistemi çöktüğü için sonuç ölümle bitebilir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise düzenli uyku ve beslenmedir. Vücut ne kadar iyi ve düzenli uyursa bağışıklık sistemi de o kadar güçlü olur .

Beslenme ise bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Vücuttaki depoları doldurmak için protein bakımından yüksek içerik içeren ürünler tüketilmelidir. Zararlı veya işlenmiş gıdalar tüketilmemeli doğal ve organik olması gerekir. Doğal sebze ve meyve tüketimine başlanmalıdır. Bunların temiz olduğundan da emin olunmalıdır. Doğru beslenme ile bağışıklık sistemi yeniden güç kazanacaktır. Doğru ve dengeli beslenmek önemlidir. Günde 3 öğünden fazla yemek tüketenler ise bu öğünlere dikkat etmelidir.

Kilo problemleriniz varsa bu bağışıklık sistemini kötü etkileyecektir. Kendiniz için normal kiloya ulaşmanız gerekir. Kilolarınızdan ise doğal yollardan kurtulmanız gerekir.

Bağışıklık sistemini korumanın diğer yolu ise temizliktir. Ellerimizi bol su ile sürekli yıkamalıyız. Tükettiğimiz meyve ve  sebzeleri yıkamalıyız.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER?

Bağışıklığımızı güçlendirmek için ise gerekli olan besinleri tüketmeliyiz.

SARIMSAK;

Sarımsağın günümüzde faydasını bilmeyen yoktur. Sarımsak kullanan kişilerin çoğu saçları ve cildi için kullanmaktadır. Aynı zamanda yemeklerde de kullanılan sarımsak kış mevsiminde grip gibi bulaşıcı hastalıkların önüne geçerek vücudu daha dinç ve direncini yüksek kılar. Bağışıklık için ise uzmanlar tarafından ilk önerilen bir üründür.

Güçlü bir bağışıklık için sarımsak ilk sırada yer alır. Çünkü çokça faydası vardır ve vücut için adeta bir ilaç takviyesidir.

C VİTAMİNİ NERELERDE VARDIR?

C vitamini başlıca meyve sebzelerde görülmektedir.  C vitamininin başlıca bulunduğu meyve sebzeler ise ;

  • Portakal, kavun, kivi, çilek ve ananas gibi çeşitli meyvlerde
  • limon da
  • Kırmız ve yeşil biberlerde
  • Domates  
  • Roka , maydonaz ve marul gibi yeşilliklerde
  • Kuşburnu ,yaban mersini
  • Lahana, tere, karnabaharda,  ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde
  • Brüksel lahanasında
  • Kırmızı lahana da ve beyaz lahana da
  • Yeşil fasulye ve bezelye

C vitamini bulunmaktadır. Bunları tüketerek C vitamini ihtiyaçlarınızı karşılamak mümkündür .

Bu gibi besinlerle bağışıklığınız güçlendirebilir ve hastalıklara göğüs gerebilirsiniz.