Bağırsak Sorunları için: Karamercimek, Kinoa ve Amaranth

Sindirim sisteminden ve bağırsak sorunlarından birçok kişi şikayetçi. İşimiz gereği hareketsiz kalmak, genetik nedenler, yanlış beslenme alışkanlıkları, yanlış tüketim gibi sebepler yüzünden metabolizmamız yavaşlar ve sindirim sistemimizde bir takım sıkıntılar oluşur.

Bağırsak sorunları yaşayanlar için kara mercimek, amaranth ve kinoa bitkilerinden yapılan tariflere geçmeden önce bu 3 bitki hakkında biraz bilgi edinelim.

Kara Mercimek Nedir?

Aslında besin değeri açısından kırmızı ve yeşil mercimekten çok farklı olmayan kara yada siyah mercimek lif açısından biraz daha zengin olması sebebiyle kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı bir mercimek türüdür. Lif ağırlıklı olması sebebiyle yine sindirime destek bir besindir.

Kinoa nedir?

1-2 metre uzunluğunda bulunan kinoa bitkisi bolca kinoa tohumları içerir. Bu tohumların glüten içermemesi sebebiyle çölayak hastalarına özellikle önerilmektedir. İçerisinde tam protein bulunduran kinoa, aynı zamanda sindirimi kolaylaştırarak kilo kontrolü sağlamaya destek olacaktır. Ayrıca Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü tarafından 2013 yılı ‘’Uluslararası Kinoa Yılı’’ ilan edildi.

Amaranth Nedir?

Diğer adıyla horoz ibiği olarak bilinen bu bitki hem süs olarak yetiştirilmekte hemde tohumları yenebilmektedir. Sindirime destek olacak tohumları bol miktarda lif ve protein içerir. Ayrıca ıspanağa benzeyen yeşil yapraklarından salata yapılarakta tüketilebilinir. Yaklaşık 60 türü bulunan amarathın türü ot sayılsada, Dünya’nın birçok yerinde yaprakları sebze ve tohumları ise tahıl olarak sayılır.

Kara mercimek, kinoa ve amaranth ile hazırlanan sindirim sorunlarına destek olacak birkaç tarif:

Çay olarak tüketebilirsiniz

2 su bardağı kaynamış suya;

1 çay kaşığı kara mercimek, 1 çay kaşığı kinoa ve 1 çay kaşığı amaranthı atarak 15 dakika kadar kaynatın. Kaynamış çayı süzerek sabah aç karnına veya gece yatmadan önce tüketerek sindirim sistemine yardımcı olabilirsiniz.

Yoğurt ile tüketebilirsiniz

1’er çay kaşığı kara mercimek, kinoa ve amaranthı yumuşayana kadar su içinde haşlayın. Haşlanan malzemeyi 1 kase yağlı yoğurta ekleyerek karıştırarak yiyebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sindirim, sindirim kolaylığı, amaranth, kinoa, kara mercimek, siyah mercimek, sindirim sistemi, sindirim için çay tarifi, amaranth nedir, kinoa nedir, kara mercimek nedir